Reklama

Do rządzących: chrzest to nie wszystko

Do rządzących: chrzest to nie wszystko

01.08.2016
Czyta się kilka minut
Jeszcze dobrze się Franciszek nie rozgościł w Krakowie, a już zdążył polskim władzom wytłumaczyć, że kryzysom współczesnego świata – w tym kryzysowi migracyjnemu – trzeba stawiać czoło. Że na tym również polega chrześcijaństwo.
N

Nie takie słowa chcieli usłyszeć od papieża na powitanie prezydent, premier i polscy ministrowie. Czyli przedstawiciele władz, które „w myślach, słowach, uczynkach i zaniedbaniach” od wielu miesięcy konsekwentnie odmawiają udzielenia przez Polskę aktywnej pomocy uchodźcom i migrantom. A także, co może jeszcze gorsze, inicjują i podtrzymują u nas atmosferę uprzedzeń, lęków i wzajemnej podejrzliwości.

Franciszek, na szczęście, to człowiek inny niż oni. Nie traci czasu.

Przemawiając na Wawelu, mówił, że chrzest to nie wszystko. Owszem, właśnie w kontekście obchodów 1050. rocznicy przyjęcia chrześcijaństwa wspomniał o duchowej tożsamości Polski. Wcześniej jednak mówił o tym, że do zorganizowania wspólnoty narodowej na podstawie jej dziedzictwa, także religijnego, konieczna jest „świadomość tożsamości, wolna od manii wyższości”. Franciszek chce, żebyśmy byli – jednocześnie...

1855

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]