Ładowanie...
Nowe wydanie specjalne: Wiara dla dorosłych
Nowe wydanie specjalne: Wiara dla dorosłych
W dobie postępującej laicyzacji i kryzysu Kościoła traktujemy serio pytania, z jakimi ludzie zmagali się niezależnie od tego, jak nazywała się religia dominująca w ich kręgu kulturowym – i czy uważali się za ludzi wierzących czy nie.
Wersja na czytniki (epub, mobi) - znajdź w sklepie Woblink →
Autorki i autorzy tego wydania – naukowcy, artyści, duchowni, dziennikarze z różnych krajów świata – mówią o Bogu i diable, duchowości i dotyku, nadziei i miłości bliźniego, ortodoksji i buncie; opisują religijność kobiecą i ludzi, których uważa się za świętych, nawet jeśli tej świętości nie potwierdziła dotąd żadna instytucjonalna pieczęć.
Jeden z naszych bohaterów jest reżyserem filmowym, który spędził wiele miesięcy w zakonie o niezwykle surowej regule, by poznać tam ludzi szczęśliwych i wolnych. Inny bohater jest rabinem, który przeszedł inicjację do hinduistycznego zakonu Ramakryszny.
Kolejna bohaterka jest pisarką, która – odtwarzając życiorys przywódcy XVIII-wiecznej sekty wywodzącej się z judaizmu – przypomina, że nasza historia potrzebuje herezji. „Wiara dla dorosłych” jest więc wyborem najlepszych tekstów i wywiadów, archiwalnych i zupełnie współczesnych, które podejmują jeden z centralnych dla „Tygodnika Powszechnego” tematów.
Znajdą tu Państwo młode pióra, ale także klasyków polskiej myśli religijnej, np. ks. Tischnera, prof. Kołakowskiego, o. Hryniewicza. Zdanie tego ostatniego, że „zbawiciel jest polifoniczny”, brzmi zresztą jak jeszcze jeden podpis do okładki.
To wydanie trafi do kiosków i salonów prasowych w środę 9 lutego, ale już dziś mogą je Państwo zamówić w przedsprzedaży bezpośrednio w redakcji, pisząc na zamowienia@TygodnikPowszechny.pl
„Wiarę dla dorosłych” wyślemy Państwu w pakiecie z wydaniem poświęconym podróżom (więcej o nim tutaj) oraz autografem ks. Adama Bonieckiego. Wysyłka tylko na terenie kraju.
Wiara dla dorosłych. Spis treści:
- Ks. Tomáš HALÍK: Bóg incognito
- Ks. Jacek PRUSAK: Bóg bez Boga
- Rozmowa z ks. Grzegorzem STRZELCZYKIEM: Jezus nie musiał umrzeć na krzyżu
- O. Wacław HRYNIEWICZ: Niepojęty Bóg
- Ryszard KOZIOŁEK: Religia osieroconych
- Rozmowa z Geneviève ZUBRZYCKI: Wiara wychodzi z Kościoła
- Zbigniew NOSOWSKI: Opcja Abrahama
- Andrzej STASIUK: O pasterstwie
- Abp Grzegorz RYŚ: Zmiłuj się
- Artur SPORNIAK: Metafizyczny remis
- Rozmowa z ks. Michałem HELLEREM: Wieczność pcha się sama
- S. Barbara CHYROWICZ: Jak pogodzić wiarę z nauką?
- Rozmowa z ks. Tadeusze PABJANEM: Ciało Boga
- Piotr SIKORA: Cisza serca
- Rozmowa z rabinem Ramim SHAPIRO: Ciemna strona Boga
- Jerzy SOSNOWSKI: Zmysł rzeczywistości
- Rozmowa z Philipem GRÖNINGIEM: Czysta obecność
- Janusz PONIEWIERSKI: Dowód na istnienie Boga
- Sebastian DUDA: Znikam z pola widzenia
- Zuzanna RADZIK: Święta nieświęta
- Ks. Józef TISCHNER: Maleńkość i jej mocarz
- Rozmowa z Karolem TARNOWSKIM: Dogmat przed dramatem
- Rozmowa z Tiną BEATTIE: Kwiaty będą też w niebie
- Rozmowa z Elżbietą ADAMIAK: Maryja jest jedną z nas
- Rozmowa z Nontando HADEBE: Przyjaciółka
- Aleksandra KLICH: Sorry, panowie, Bóg jest kobietą
- Rozmowa ks. Adama BONIECKIEGO i Leszka KOŁAKOWSKIEGO: Czy diabeł może być zbawiony i kilka innych pytań
- Ks. Henryk PIETRAS: Poza Kościołem nie ma zbawienia... na ziemi
- Rozmowa Tomasza STAWISZYŃSKIEGO z Olgą TOKARCZUK: Tropem herezji
- Barbara SKARGA: Jak pytać o nadzieję
- Natalia DE BARBARO: Miłuj obcego bliźniego
- Ks. Stanisław MUSIAŁ: Święty pisze list do szatana
- Rozmowa z o. Janem Andrzejem KŁOCZOWSKIM: Wiara dla dorosłych
- Jacek PODSIADŁO: Próba dzwonów
W sprzedaży od 9 lutego.
Redakcja: Michał Okoński, projekt graficzny: Marek Zalejski, fotoedycja: Grażyna Makara, tp typografia: Agnieszka Cynarska-Taran, Zuzanna Kardyś, korekta: Katarzyna Domin, Sylwia Frołow, Grzegorz Bogdał, Maciej Szklarczyk, opieka wydawnicza: Maja Kuczmińska, Anna Dziurdzikowska, Agnieszka Iskra, Anna Pietrzykowska, opieka promocyjna: Marta Filipiuk-Michniewicz, Monika Ochędowska, Patryk Stanik, Agnieszka Wenderska, współpraca: Agnieszka Grzywa, wydawca Tygodnik Powszechny Sp. z o.o.
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]