Reklama

Dlaczego zostałem

Dlaczego zostałem

18.10.2021
Czyta się kilka minut
„TP” 32/2021
N

Nie spotkałem dotychczas publikacji, z której wymową bym się tak identyfikował, jak z tekstem „Dlaczego zostaję” Piotra Sikory. Wychowywałem się w rodzinie katolickiej i do niedawna uważałem za oczywiste, że jest to jedyna prawdziwa religia. Jednakże od kilkunastu lat za najważniejsze uważam, aby wierzyć w Boga i przestrzegać zasad tej religii, którą się uznaje za „wiodącą”. W kilku ostatnich latach dochodzę do wniosku, że wręcz wstydzę się przynależności do wspólnoty katolickiej. Do argumentów podanych przez red. Sikorę dodałbym jawne nieprzestrzeganie przez znaczącą część księży zasad („gosposie” i dzieci księżowskie, dążenie do przepychu) oraz to, co nazywam „szamanizmem”, a co najogólniej można nazwać przerostem formy nad treścią (pokropki, okadzanie, przepych szat i tronów dla celebransów, korzystanie z sióstr służebniczek itd.). Zachodzi jawna sprzeczność między nauczaniem Chrystusa a zachowaniem wielu księży.

Mimo tego nie zamierzam występować z Kościoła katolickiego. Uważam nauczanie Jezusa za istotny przekaz do wypełniania i naśladowania. Skoro wychowałem się w duchu tej religii, nabrałem pewnych nawyków co do formy modlitwy i sprawowania obrzędów, to nie będę zmieniał religii tylko z powodu zachowania części kleru. Wierzę w jednego Boga – a jest on taki sam dla wszystkich religii.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Do: Parafia Rzymskokatolicka p.w. [...] === OŚWIADCZENIE WOLI === Na podstawie art. 53 par. 1 i 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, art. 2 pkt 2a “Ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania” oraz “Dekretu Ogólnego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła” z dn. 7 października 2015 r. ja niżej podpisany [...], syn [...], ur. [...] w [...] poddany obrzędowi chrztu dn. [...] w kościele rzymskokatolickim pw. [...]niniejszym oświadczam wolę wystąpienia ze wspólnoty wiernych Kościoła rzymskokatolickiego. Decyzje tę podejmuję dobrowolnie, świadom wszelkich związanych z nią konsekwencji kanonicznych. Jednocześnie na podstawie art. 14 “Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim” proszę o niezwłoczne usunięcie moich danych z kościelnych zbiorów danych osobowych poza danymi, które dotyczą udzielonych sakramentów. Ponadto proszę o naniesienie adnotacji o moim wystąpieniu z Kościoła tam, gdzie usunięcie danych nie jest możliwe. === Po przeszło trzydziestu latach wsłuchiwania się w coraz bardziej skandaliczne, bulwersujące, żenujące, niegodne człowieka uczciwego i przyzwoitego - w szczególności chrześcijanina - wypowiedzi przedstawicieli polskiego kleru katolickiego, począwszy od jego hierarchów najwyższego szczebla, poprzez szeregowych biskupów, aż po proboszcza parafii na terenie której aktualnie mieszkam - po doświadczeniu bycia świadkiem wielu z ich strony wypowiedzi, działań i zaniechań sprzecznych z przesłaniem Ewangelii, mam niezachwianą pewność, że choćby symboliczne pozostawanie w obrębie tej instytucji byłoby błędem i grzechem wobec własnego sumienia. Pycha, chciwość, arogancja, obłuda, zakłamanie, faryzeizm – to są dziś cechy charakterystyczne katolickiego kleru, nimi przesiąknięta jest praktyka jego działania, one w istotny sposób kształtują mentalność znaczącej części kościelnej wspólnoty. Znając dobrze Ewangelie oraz zasady wiary wyłożone w Katechizmie Kościoła Rzymskokatolickiego jestem dziś przekonany, że funkcjonowanie tego kościoła nie ma nic wspólnego z Jezusowym nauczaniem, i gotów uwierzyć, że ta instytucja to raczej szatański niż Jezusowy wynalazek. === Do niniejszego Oświadczenia załączam świadectwo chrztu.

w trzech egzemplarzach - dwa dla plebana, jeden z potwierdzeniem odbioru w ramkę i dzieciom w prezencie pod choinkę
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]