Reklama

Uciekinierzy z syryjskiej Dary

Uciekinierzy z syryjskiej Dary

03.07.2018
Czyta się kilka minut
Ponad ćwierć miliona ludzi – w ciągu zaledwie 10 ostatnich dni – uciekło ze swoich domów w syryjskiej prowincji Dara, gdzie armia rządowa z pomocą rosyjskiego lotnictwa prowadzi ofensywę przeciwko oddziałom opozycji.
Dżabir, granica jordańsko syryjska. Pomoc z Jordanii dla Syryjczyków z nadgranicznego regionu Dara, który od kilku dni atakują armia Asada i rosyjskie lotnictwo. Fot. Grażyna Makara
Dżabir, granica jordańsko syryjska. Pomoc z Jordanii dla Syryjczyków z nadgranicznego regionu Dara, który od kilku dni atakują armia Asada i rosyjskie lotnictwo. Fot. Grażyna Makara
J

Jedyną nadzieją uchodźców są Izrael i Jordania, które jednak odmawiają ich przyjęcia. To dziś najszybciej rozwijający się kryzys uchodźczy świata. Skala cierpienia cywilów z Dary może przewyższyć tragedię Aleppo i wschodniej Ghuty – ostrzega ONZ.

Fotoreporterka „Tygodnika” Grażyna Makara wykonała poniższe zdjęcia wczoraj na granicy jordańsko-syryjskiej w pobliżu miejscowości Dżabir, gdzie w strefie buforowej między oboma państwami oczekuje co najmniej 20 tys. uciekinierów.

Fot. Grażyna Makara
Fot. Grażyna Makara

Linia frontu biegła dziś zaledwie 7 kilometrów stąd. Jordańczycy, poruszeni wiadomościami z Syrii, ruszyli z pomocą; ciężarówki i pick-upy, które czekają na dopuszczenie do uchodźców, wypełnili kocami, mlekiem i lekarstwami.

Fot. Grażyna Makara
Fot. Grażyna Makara

– Regiony po obu stronach granicy są kulturowo niemal identyczne i Jordańczycy czują teraz, jakby wojna toczyła się u nich. Wszystko inne, to polityka – tłumaczy „Tygodnikowi” lekarka z położonego nieopodal obozu uchodźców Zaatari.

Fot. Grażyna Makara
Fot. Grażyna Makara

W kolejnym numerze wydrukujemy korespondencję Marcina Żyły z granicy jordańsko-syryjskiej.

Fot. Grażyna Makara
Fot. Grażyna Makara

Polska Misja Medyczna, która realizuje w tym regionie projekty pomocowe, apeluje tymczasem o wpłaty na konto nr 08 1240 4650 1111 0010 4607 7315 – pieniądze ze zbiórki przeznaczy m.in. na wynajem karetek do ewakuacji z granicy najciężej rannych uciekinierów.


CZYTAJ TAKŻE:

Korespondencja z granicy syryjsko-jordańskiej: Od kilkunastu dni armia Asada i rosyjskie lotnictwo atakuje jeden z ostatnich bastionów opozycji >>>

Paweł Pieniążek: Ostatnia bitwa kalifatu >>>

STRONA ŚWIATA  specjalny serwis "TP" z analizami i reportażami Wojciecha Jagielskiego >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]