Reklama

Ładowanie...

Uciekinierzy z syryjskiej Dary

Uciekinierzy z syryjskiej Dary

03.07.2018
Czyta się kilka minut
Ponad ćwierć miliona ludzi – w ciągu zaledwie 10 ostatnich dni – uciekło ze swoich domów w syryjskiej prowincji Dara, gdzie armia rządowa z pomocą rosyjskiego lotnictwa prowadzi ofensywę przeciwko oddziałom opozycji.
Dżabir, granica jordańsko syryjska. Pomoc z Jordanii dla Syryjczyków z nadgranicznego regionu Dara, który od kilku dni atakują armia Asada i rosyjskie lotnictwo. Fot. Grażyna Makara
Dżabir, granica jordańsko syryjska. Pomoc z Jordanii dla Syryjczyków z nadgranicznego regionu Dara, który od kilku dni atakują armia Asada i rosyjskie lotnictwo. Fot. Grażyna Makara
J

Jedyną nadzieją uchodźców są Izrael i Jordania, które jednak odmawiają ich przyjęcia. To dziś najszybciej rozwijający się kryzys uchodźczy świata. Skala cierpienia cywilów z Dary może przewyższyć tragedię Aleppo i wschodniej Ghuty – ostrzega ONZ.

Fotoreporterka „Tygodnika” Grażyna Makara wykonała poniższe zdjęcia wczoraj na granicy jordańsko-syryjskiej w pobliżu miejscowości Dżabir, gdzie w strefie buforowej między oboma państwami oczekuje co najmniej 20 tys. uciekinierów.

Fot. Grażyna Makara
Fot. Grażyna Makara

Linia frontu biegła dziś zaledwie 7 kilometrów stąd. Jordańczycy, poruszeni wiadomościami z Syrii, ruszyli z pomocą; ciężarówki i pick-upy, które czekają na dopuszczenie do uchodźców, wypełnili kocami, mlekiem i lekarstwami.

Fot. Grażyna Makara
Fot. Grażyna Makara

– Regiony po obu stronach granicy są kulturowo niemal identyczne i Jordańczycy czują teraz, jakby wojna toczyła się u nich. Wszystko inne, to polityka – tłumaczy „Tygodnikowi” lekarka z położonego nieopodal obozu uchodźców Zaatari.

Fot. Grażyna Makara
Fot. Grażyna Makara

W kolejnym numerze wydrukujemy korespondencję Marcina Żyły z granicy jordańsko-syryjskiej.

Fot. Grażyna Makara
Fot. Grażyna Makara

Polska Misja Medyczna, która realizuje w tym regionie projekty pomocowe, apeluje tymczasem o wpłaty na konto nr 08 1240 4650 1111 0010 4607 7315 – pieniądze ze zbiórki przeznaczy m.in. na wynajem karetek do ewakuacji z granicy najciężej rannych uciekinierów.


CZYTAJ TAKŻE:

Korespondencja z granicy syryjsko-jordańskiej: Od kilkunastu dni armia Asada i rosyjskie lotnictwo atakuje jeden z ostatnich bastionów opozycji >>>

Paweł Pieniążek: Ostatnia bitwa kalifatu >>>

STRONA ŚWIATA  specjalny serwis "TP" z analizami i reportażami Wojciecha Jagielskiego >>>

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]