Reklama

Dajcie nam się poznać!

Dajcie nam się poznać!

19.06.2019
Czyta się kilka minut
Po raz kolejny „Tygodnik” przygotował dla swoich czytelników Strefę Dialogu odbywającą się podczas Slot Art Festival. Zachęcamy Was do udziału w spotkaniach, dyskusjach, medytacji, a spragnionych dobrej lektury – zapraszamy na leżaki do letniej czytelni „Tygodnika” w Lubiążu w dniach 9-13 lipca.
P

Program STREFY DIALOGU NA SLOT ART FESTIVAL:

 

09:00–10:30 PRZEBUDZENIE DUCHA

Od środy do piątku: Piotr Sikora
Miejsce na uważne i wyciszone rozpoczęcie dnia. Zapraszamy na chwilę medytacji i rozmowy o duchowości w wielokulturowym świecie. Spotkajmy się! Gospodarzem poranków jest teolog Piotr Sikora.

Sobota: Śniadanie z redakcją
„Tygodnik Powszechny” zaprasza na kawę, śniadanie oraz...  żeby się poznać. Opowiemy, dlaczego dziennikarstwo jest dla nas ważne. Posłuchamy rad, jak pokazywać Polskę nie dzieląc jej na zwalczające się „plemiona”. Pomóż nam budować mosty. Weź, przyjdź!

Slot Art Festival 2018 / fot. Grażyna Makara
Slot Art Festival 2018 / fot. Grażyna Makara

11:00–12:30 WTAJEMNICZACZE

Wykwalifikowani przewodnicy uchylają bramy światów, które są tuż obok: wykluczonych grup społecznych, zwierząt, stereotypowo postrzeganych kibiców. Reporterskie ćwiczenia z wrażliwości, uważności, empatii i spostrzegawczości.

Środa: Starsi
O tym, czym grozi przerwanie pamięci pokoleń; o lekcjach, jakie zostawiają spotkania z mistrzami; o szczerości bijącej z rozmów ze starszymi; oraz o pytaniach fundamentalnych, które można im zadawać – opowie psycholożka i dziennikarka Justyna Dąbrowska.

Czwartek: Mniejsi
„Krajobraz bocznych dróg”, „My w objęciach drzew”, „Miej górę lub rzekę”, „Zmierzch epoki człowieka”. Tytuły tekstów i książek Adama Robińskiego posłużą za hasła do rozmowy o przyrodzie – o zachwycie nad nią i strachu przed jej rychłą utratą.

Piątek: Głusi
W Polsce może ich być nawet 200 tysięcy. Głusi – jedna z najbardziej pomijanych grup społecznych – walczą o swój język, prawa oraz godność w szkołach i szpitalach. Opowie o nich reporterka Anna Goc.

Sobota: Piłkarze
Futbol: sportowcy, kibice i polityka. O chorobach i wielkości najpopularniejszego sportu świata, doświadczeniu kibicowania, w które wpisana jest klęska, oraz o tym, dlaczego piłkarze lądują czasem na okładce „Tygodnika Powszechnego” opowie Michał Okoński.

Zespół Tygodnika Powszechnego na Slot Art Festival
Zespół Tygodnika Powszechnego na Slot Art Festival 2018 / fot. Grażyna Makara

13:00–14:30 NOWA WSPÓLNOTA

Od brexitu po przemoc w życiu publicznym. Polska, Europa i najważniejsze emocje, które wspólnie dzieliliśmy przez ostatni rok. Próba ukojenia zszarganych nerwów w rozmowach ze znanymi dziennikarzami i publicystami.

Środa: Terapia strachów
Nie ma zdrowej wspólnoty bez przepracowania przeszłości. O ukrytych lękach i wypartych traumach, których nieświadomość sprzyja podatności na manipulacje, opowie – nie tylko na przykładzie stosunków polsko-żydowskich – Zuzanna Radzik.

Czwartek: Czy Europa się rozpadnie?
Populizm, nacjonalizm, brexit – czy zniszczą, czy ostatecznie wzmocnią Unię? O pułapki stereotypowego patrzenia na kryzys Europy, oraz o to, czy za kilka lat będziemy ją jeszcze tworzyć razem, zapytamy Dariusza Rosiaka.

Piątek: Polska po Gdańsku
Zabójstwo Pawła Adamowicza to jedna z największych tragedii ostatnich lat. Czy wywołany nią szok sprawi, że w miejsce polskich „plemion politycznych” powrócą społeczeństwo i wspólnota? Opowie Piotr Mucharski, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”.

Sobota: Obywatel w czasach trwogi
Z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem porozmawiamy o prawdziwej wspólnocie, za którą w Polsce tak tęsknimy. Co się z nią dzieje po 30 latach wolności? Jak ją uratować i wzmocnić w czasach, które budzą lęk?


Zuzanna Radzik o Slot Art Festival TUTAJ>>>


20:00–21:30 ŚWIATY I PRZESTRZENIE

Po tych spotkaniach nawet na najtwardszych karimatach sny będą przepiękne. Zakochanych w sferach bez granic, sztuce kartografii, w muzyce oraz literackiej fantazji zapraszamy na wieczory z gawędą i projektorem. Bagaż obowiązkowy: odrobina wyobraźni.

Środa: Ptaki
Ze Stanisławem Łubieńskim zadrzemy głowy w górę, a może nawet do góry się uniesiemy – poznając sekretne życie ptaków, słuchając anegdot z życia birdwatcherów oraz zgadując, czy w Polsce są zielone papugi.

Czwartek: Muzyka
Z kompozytorką i instrumentalistką Karoliną Cichą pojedziemy opłotkami: wzdłuż torów, którymi w stronę granicy wolno toczą się towarowe składy, z pustym horyzontem i zardzewiałymi znakami. I z podlaskimi pieśniami – mądrością pokoleń w dziewięciu językach.

Piątek: Mapy
Czy nie byłoby nam lepiej bez nawigacji w telefonie? Co było pierwsze: droga czy cel? I co freudowskie pomyłki dawnych kartografów mówią o zbiorowej wyobraźni ludzkości? Bartek Dobroch zaprasza na wędrówkę… po mapach.

Sobota: Wyobraźnia w literaturze
Dlaczego warto zasypiać z książką? Nieograniczona potęga wyobraźni oraz pułapki pisarskie fantazji będą tematami literacko-antropologicznej gawędy Ryszarda Koziołka.

 

Pełny program festiwalu oraz bilety TUTAJ>>>

 

Slot Art Festival 2018 / fot. Grażyna Makara
Slot ArtFestival 2018 / fot. Grażyna Makara
Slot Art Festival 2018 / fot. Grażyna Makara
Slot Art Festival 2018 / fot. Grażyna Makara
Slot Art Festival 2018 / fot. Grażyna Makara
Slot Art Festival 2018 / fot. Grażyna Makara
Slot Art Festival 2018 / fot. Grażyna Makara
Slot Art Festival 2018 / fot. Grażyna Makara
Slot Art Festival 2018 / fot. Grażyna Makara
Slot Art Festival 2018 / fot. Grażyna Makara

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]