Reklama

Czym się zajmą jezuici

Czym się zajmą jezuici

25.02.2019
Czyta się kilka minut
C

Cieszy mnie, że wybraliście nowe priorytety apostolskie po konkretnym rozeznaniu, a nie w bibliotece czy jakimś laboratorium – napisał Franciszek w liście do generała zakonu ks. Artura Sosy. – Są one zgodne z priorytetami Kościoła wyrażonymi przez papieża, synody oraz konferencje episkopatów”.

Pierwszy priorytet dotyczy „rozeznawania duchowego, czyli ukazywania, w jaki sposób Bóg działa we współczesnym świecie” – tłumaczył ks. Sosa w Radiu Watykańskim. Drugi „zwraca się w stronę biednych, odrzuconych i najsłabszych. Chcemy razem z nimi szukać sposobu zmiany struktur, które przynoszą tyle niesprawiedliwości. Chcemy też zmierzyć się z nadużyciami w Kościele i w społeczeństwie”. Warto wspomnieć, że realizacja podobnie sformułowanego celu przyjętego w latach 70. za czasów generała ks. Pedra Arrupego nie podobała się Janowi Pawłowi II, który z niepokojem patrzył na bliską współpracę niektórych jezuitów z reżimami krajów ­południowoamerykańskich. Trzeci priorytet dotyczy pracy z młodymi, ale „razem z nimi i przez ich perspektywę”, a czwarty ma charakter proekologiczny. „Chodzi o powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego i przekazanie go przyszłym pokoleniom w jak najlepszym stanie” – mówił ks. Sosa.

Ostatnie priorytety wydał w 2003 r. generał ks. Peter Hans Kolvenbach. Składały się na nie: działalność w Afryce i w Chinach, ewangelizacja przez pracę intelektualną i pomoc dla migrantów. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]