Reklama

Czym jest żarliwość

Czym jest żarliwość

20.09.2011
Czyta się kilka minut
Prof. Irena Borowik ("TP" nr 38/11) stawia tezę, że żarliwość religijna niesie zagrożenie społeczne. Pozwolę sobie nie zgodzić się z jej zdaniem. Pani profesor utożsamia żarliwość religijną z moralizowaniem i pouczaniem. Według niej ten, kto nie jest "letni", zachowuje się wręcz fanatycznie, jest więcej niż przekonany o swej nieomylności i prawomyślności, a w dodatku oczekuje rychłego końca świata (cyt.: "żyje tak, jakby miał umrzeć za chwilę"). Nie mogę się także zgodzić z tym, że taki "gorący" religijnie człowiek nagle zaczyna nawracać innych, chodzi po krakowskim rynku wieszcząc koniec świata, zadręcza rodzinę i współpracowników nieustannym "odwoływaniem się do spraw wiary" oraz "wszystko komentuje językiem religijnym". Żarliwość religijna nie oznacza dla mnie również przeświadczenia o piekielnej naturze otaczającej rzeczywistości czy też o karze boskiej czyhającej na pracujących w niedzielę (jak w przykładzie o zielonoświątkowcach).
Ż

Żarliwość to postawa wewnętrzna, która niekoniecznie dla wszystkich jest widoczna w zewnętrznych przejawach. Jest to być może postawa, której szkiełko i oko socjologa nie jest w stanie dostrzec, bo nie mieści się w kategoriach naukowych, ale jest sprawą duchowości, zresztą bardzo indywidualnej. Jest to głębokie zaangażowanie, pasja i fascynacja, które mogą zauważyć ci, którzy je podzielają, mają w sobie duchowe tęsknoty i teologiczne zainteresowania.

Profesor dalej twierdzi, że nie ma potrzeby rozmowy o religii i duchowości. Rytuał ma wystarczać. Z mojego doświadczenia wynika, że potrzeba rozmowy jest ogromna w wielu przypadkach, że wielu ma dość swojej "letniości" i wreszcie chciałoby poczuć żarliwość i zaangażowanie, poszukać Boga ukrytego pod rytuałem. Właśnie takie żarliwe osoby są otwarte na szczere rozmowy na te tematy.

908

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]