Reklama

Czy można przeskoczyć epokę?

Czy można przeskoczyć epokę?

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Pytanie jest retoryczne: epoki przeskoczyć się nie da. Nie zrobiliśmy jeszcze bilansu strat, jakie poniosła polska filozofia w okresie komunistycznym. Dziś chętnie powracamy myślą do okresu międzywojennego, gdyż był to dla filozofii polskiej czas wyjątkowy. The Lvov-Warsaw School of Philosophy jest określeniem dobrze znanym w filozoficznych środowiskach na całym świecie. Jeżeli dziś nawiązujemy do tamtych osiągnięć, jest to możliwe dzięki ludziom, którzy nie bali się myśleć wtedy, gdy to myślenie nie było dobrze widziane.
J

Jest być może nietaktem pisanie w “Tygodniku" o tym, że Kraków ma swój genius loci, ale gdy idzie o myśl filozoficzną, warto chyba o tym sobie przypomnieć. Szkoła Lwowsko-Warszawska w okresie międzywojennym była znana ze swoich osiągnięć w dziedzinie logiki i filozofii nauk. W Krakowie ceniono te obszary badań i wzbogacano je o nowe wyniki, ale patrząc z perspektywy czasu, wyraźnie widać krakowską specyfikę: tu bardziej niż gdziekolwiek indziej w Polsce kładziono nacisk na uprawianie filozofii “w kontekście nauk przyrodniczych". Coraz częściej mówi się dziś o międzywojennej krakowskiej filozofii przyrody, a niektórzy historycy polskiej myśli przebąkują nawet o Krakowskiej Szkole Filozofii Przyrody. Zapewne doszłoby do jej zawiązania, gdyby nie przeszkodziła temu II wojna.

W ostatnich latach XIX w. prawie równocześnie przybyli na Uniwersytet Jagielloński, po...

11025

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]