Czasy mesjańskie

Wszyscy starsi Judzcy i Jerozolimscy, „kapłani, i prorocy, i wszystek lud od małego do wielkiego (...) wszyscy słyszeli słowa ksiąg przymierza, które były znalezione w domu Pańskim” (2 Sm 22, 2).

09.07.2018

Czyta się kilka minut

Król zawarł z Bogiem przymierze i zabrał się do oczyszczenia całej ziemi obiecanej ze wszelkich śladów pogańskich. Odebrał tytuły tym, którzy kadzili Baalowi, wyciął gaj święcony z domu Pańskiego. Spalił ołtarze obce albo wrzucił do Cedronu. Bardzo był gwałtowny i nie oszczędził ani jednego kapłana Baalowego. Wszystko po to, by uspokoić Boga rozdrażnionego postępowaniem ojca Jozjasza, króla Menasa.

Była to największa czystka wrogów JHWH. Król zabijał, palił, siekał wszystko, co miało coś wspólnego z bożkami o imionach Asztoret, Chemosz, Baal, Milcom. Nakazał przywrócić święta przejścia (Pesach), których nie obchodzono od czasów sędziów. „Wypędził wieszczków, czarownice, obrazy i brzydkie bałwany i wszystkie obrzydliwości. (...) I nie był podobny jemu król przed nim, któryby się nawrócił do Pana z całego serca swego i ze wszystkiej duszy swojej, ze wszystkiej siły swojej, według wszystkiego zakonu Mojżeszowego, ani po nim powstał jemu podobny”.

Trudno o mocniejszy wyraz podziwu i uznania dla króla Jozjasza. On był prawdziwym i szczerym reformatorem religii.

Wielkie zmiany dokonały się dzięki, jak czytamy, odkryciu Księgi Powtórzonego Prawa. Nie wiemy, czy rzeczywiście odkryto zagubioną księgę – wdzięczny mit w literaturze – czy też za panowania Jozjasza księga ta została napisana i włączona do kanonu biblijnego. Podejrzewać można, że na dworze królewskim było wielu świetnych teologów i mędrców, którzy potrafili napisać ową księgę i tym sam wprowadzić do porządku wiary starotestamentowej kompletnie nowe elementy. To było odkrycie nowego wymiaru kultu. A stał za reformą nie kto inny jak wielki Mojżesz. Jego autorytet był nie do podważenia.

Pojawienie się nowej księgi świadczy też o tym, że w Judei było coraz więcej osób piszących i czytających, i że tym samym ukształtowało się względnie sprawne, na swój sposób nowoczesne państwo.

I właśnie to państwo za czasów Jozjasza dokonało czegoś więcej: scentralizowało kult religijny w Jerozolimie. Świątynia zyskała monopol na sprawowanie kultu. Arcykapłani i kapłani Świątyni zyskali na pozycji. Stało się to też wedle wskazań Księgi Powtórzonego Prawa. Tylko w tej spośród wszystkich ksiąg Mojżeszowych znajdziemy zapewnienia i nakaz, by wielość ośrodków kultowych zastąpić jedną Świątynią.

Jeruzalem musiało się stać miejscem wielkich mesjańskich nadziei. Oczekiwano, że król przywróci czasy rządów Dawida i Salomona. Lud gotowił się do odbudowania zjednoczonego królestwa Izraela. Nowe prawo nakazywało, by władcy stanęli na czele całego ludu hebrajskiego. Sytuacja międzynarodowa zaczęła sprzyjać tym nadziejom.

Ale o tym już za tydzień. ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
(1951-2023) Socjolog, historyk idei, publicysta, były poseł. Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. W 2013 r. otrzymał Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera w kategorii „Pisarstwo religijne lub filozoficzne” za całokształt twórczości. Autor wielu książek, m… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 29/2018