Reklama

Ocalenie derkacza

Ocalenie derkacza

31.07.2016
Czyta się kilka minut
„Pierwszy skrzypek łąki” – jak pisał Mickiewicz, choć jego głos porównuje się raczej do skrobania grzebieniem po krawędzi deski.
Derkacz, czyli Crex crex Fot. Frédéric Desmette / AFP / EAST NEWS
1

19 czerwca. Swijażsk to dziś mała wieś zamieszkana przez kilkaset osób. Leży na niewielkim, wyniosłym półwyspie połączonym z lądem cienką nitką szosy i otoczonym wodami ogromnego Zbiornika Kujbyszewskiego na Wołdze. Ten bezkres nazywa się tu Żygulowskim Morzem. Jedynym wspomnieniem po dumnej przeszłości Swijażska są białe mury XVI-wiecznych monastyrów. Na polecenie Iwana Groźnego wybudowano tu twierdzę, z której ruskie wojska wyprawiały się, by szarpać Kazań, stolicę tatarskiego chanatu.

Nad cerkwią świętych Heleny i Konstantyna krążą, płaczliwie nawołując, trzy kanie czarne. Wieje od rzeki i wąskoskrzydłe drapieżniki przypominają miotane wiatrem latawce. Zniżają lot i ślizgają się tuż nad dachami drewnianych domów. Asfalt zaczyna przypominać zwietrzałą lawę i płynnie przechodzi w piaszczyste wygony ulicy Nabiereżnej. Stepowy żar leje się z nieba, a z bujnego...

6212

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Z tym derkaczem nie jest tak wesoło. Właśnie kończy się w Polsce program dofinansowania ze środków unijnych ochrony siedlisk lęgowych tego ptaka.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]