Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

06.06.2016
Czyta się kilka minut
„Bycie miłosiernym to nie tylko jeden ze sposobów bycia, ale jedyny sposób bycia. Nie ma innej możliwości bycia księdzem” – powiedział Franciszek 2 czerwca podczas rekolekcji dla księży w rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami.
W

W niecodzienny sposób miłosiernym okazał się ostatnio biskup pomocniczy indyjskiej diecezji Palai, Jacob Muricken. 1 czerwca oddał on swoją nerkę pochodzącemu z niższej kasty hinduiście – jedynemu żywicielowi rodziny. 30-letni mężczyzna urodził się tylko z jedną nerką, którą ostatnio uszkodziła choroba. O jego przypadku bp Muricken dowiedział się od ks. Davisa Chiramela, założyciela Indyjskiej Fundacji Nerek, pierwszego katolickiego księdza, który w 2009 r. dał przeszczepić swoją nerkę. Od tego czasu 15 księży i 6 sióstr zakonnych stało się w Indiach dawcami nerek dla niespokrewnionych z nimi biorców. W tej chwili do oddania nerki przygotowuje się 43-letnia katolicka zakonnica s. Chaithanya. Biorcą będzie rolnik, którego rodzina choruje na cukrzycę, i dlatego żaden z krewnych nie może stać się dawcą.
Bp Muricken, który 16 czerwca skończy 53 lata, znany jest ze swej prostoty i surowego trybu życia. Jest wegetarianinem. Wolny czas spędza w towarzystwie księży emerytów w ich domu. Jeździ publiczną komunikacją. Prezenty, które otrzymuje, przesyła do ośrodka dla osób niepełnosprawnych umysłowo. Katolickiemu portalowi Mattersindia.com wyjaśnił, że zdecydował się na oddanie nerki „w odpowiedzi na wezwanie Franciszka do podejmowania aktów miłości w Roku Miłosierdzia”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Słuchajcie..
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]