Reklama

Otwórzcie drzwi, historia puka

Otwórzcie drzwi, historia puka

25.04.2016
Czyta się kilka minut
Naomi Klein radzi przeczytać encyklikę ekologiczną Franciszka. A następnie ruszyć na wojnę z globalnymi koncernami. I uleczyć świat, bo przecież sam tego nie zrobi.
Fot. Pierpaolo Scavuzzo / PHOTOSHOT / PAP
B

Był lipiec 2015 r. Do Watykanu zjechali reprezentanci organizacji ekologicznych, naukowcy, politycy. Na nietuzinkowy „szczyt klimatyczny” zaprosiła ich Papieska Rada Iustitia et Pax. Wśród mówców: ikona amerykańskiej lewicy, kanadyjska dziennikarka i aktywistka Naomi Klein, która zasiada w radzie 350.org – organizacji wspierającej oddolny ruch domagający się ochrony klimatu.

Pół roku wcześniej, jesienią 2014 r., Klein opublikowała „To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat” – pełną pasji książkę o tym, jak hiperkonsumpcjonizm i globalny pochód doktryny liberalnej zaprowadził gatunek ludzki na skraj biologicznego przetrwania (jej polskie wydanie właśnie trafia do księgarń).

Klein przyjechała do Watykanu nie jako jeden z wielu gości konferencji, lecz jej współgospodyni. Prowadziła dyskusje razem z przewodniczącym Rady, kardynałem Peterem Turksonem. Była tym...

16563

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo dziękuję Autorce za ten materiał o Naomi Klein, kobiecie, która uczyniła tak wiele dla naszej Planety, i zapewne wiele jeszcze uczyni... o ile cała społeczność międzynarodowa, wszystkie wspólnoty i ich przywódcy, dołączą do niej i włączą się w walkę z dramatycznie postępującym globalnym ociepleniem klimatu. Jako obywatele, musimy uczynić wszystko, aby zmusić rządy do rzeczywistego działania w tym kierunku i wywiązania się ze zobowiązań powziętych na szczycie COP21 w Paryżu jesienią 2015 roku, a niedawno zatwierdzonych w Nowym Jorku. My, Polacy, powinniśmy ciągle mobilizować siebie samych, i mobilizować rząd do działania.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]