Reklama

Jak dobry esej o rodzinie

Jak dobry esej o rodzinie

11.04.2016
Czyta się kilka minut
Adhortację papieża Franciszka „Amoris laetitia” czyta się jak napisany przez doświadczonego księdza esej o życiu rodzinnym. Esej z przykładami, nawet ze scenkami z życia.
T

Także ze wskazaniami duszpasterskimi wynikającymi z doświadczenia. Ale jest to także dokument Magisterium. Dokument specyficzny: „Biorąc pod uwagę niezliczoną różnorodność poszczególnych sytuacji (...) można zrozumieć, że nie należy oczekiwać od Synodu ani też od tej adhortacji nowych norm ogólnych typu kanonicznego, które można by stosować do wszystkich przypadków. Możliwa jest tylko nowa zachęta do odpowiedzialnego rozeznania osobistego i duszpasterskiego indywidualnych przypadków, które powinno uznać, że ponieważ stopień odpowiedzialności nie jest równy w każdym przypadku, to konsekwencje lub skutki danej normy niekoniecznie muszą być takie same”.


Czytaj więcej:

4906

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

ja wprost napiszę, co myślę o całej tej do monstrualnych już rozmiarów rozdętej i od lat wałkowanej tematyce rozwodników w kościele : jeżeli kościół nie ma ważniejszych problemów do rozwiązania, to należy rozwiązać kościół. Z Panem Bogiem.

-w tej kwestii juz od bez mała 500 lat. Kwestaia "sola gratia"(usprawiedliwienie z wiary)będzie wałkowana aż do skutku-załatania tego pękniecia. I to pęknięcie bardziej łatają laicy "życiem", jak tzw. duchowni swoimi ustaleniami teologiczno-kanonicznymi. Papa Franciszek czuje to i dlatego pisze kanonicznie niewyraźną" adhortację, ale np. w jakże wyrazistym geście, zabiera ze sobą z obozu dla uchodźców tylu pasażerów, ilu się da. Litera jest martwa. Słowo jest zywe. Dlatego i ja obicałem wiecej nie klepać już literek na forach dyskusyjnych, bo jest coś innego, żywego do roboty. Więc się żegnam z Szacownym Gremium Dyskusyjnym. Bywajcie.

i powodzenia tym razem - boć to niepierwsze Szanownego Pana z TP pożegnanie...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]