Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Prorok, dziecko i generał

Prorok, dziecko i generał

26.12.2015
Czyta się kilka minut
Marzył o życiu spędzonym na cichej modlitwie, a musiał negocjować w sporach władców. Piewca ubóstwa, który 900 lat temu stworzył świetnie prosperujący zakon: Bernard z Clairvaux.
Filippino Lippi, „Madonna zjawiająca się św. Bernardowi”; olej na desce, 1486 r. Fot. Domena Publiczna / WEB GALLERY OF ARTS
B

Był rok 1112, gdy do bram klasztoru w Cîteaux w Burgundii – założonego na przełomie XI i XII w. przez opata Roberta z Molesmes, zawiedzionego benedyktyńskim bogactwem – zapukał 22-letni Bernard, syn feudała z pobliskiego zamku Fontaine. Prowadził grupę 30 krewniaków i przyjaciół. Wszyscy przyjęli habit cystersów: nowego zakonu, pragnącego wrócić do pierwotnej surowości Reguły św. Benedykta.

Nie minęły trzy lata, gdy młody i pełen reformatorskiej pasji zakonnik został opatem innego ważnego klasztoru cysterskiego – w Clairvaux.

Gdy Bernard umierał, w 1153 r., jego dom zakonny liczył 700 braci i 167 klasztorów-filii.

Ale jego osiągnięcia na tym się nie kończyły. Bernard odcisnął piętno na dziejach i kulturze XII-wiecznej Europy. Formalnie był tylko przełożonym klasztoru. Nieformalnie: niekoronowanym królem Europy, którego autorytet przewyższał papieża, cesarza i...

18374

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 19 na 20 października do momentu zakończenia głosowania w wyborach samorządowych 21 października. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej - czyli publicznie nakłaniać lub zachęcać do głosowania w określony sposób, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny od 500 tys. do miliona zł.  

 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Uważał, że rycerz doznaje szczęścia w dwóch sytuacjach: gdy zabija i gdy umiera. Bo zabija dla Chrystusa i umiera też dla Niego."

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]