Kłopoty wymuszą integrację
Kłopoty wymuszą integrację

MARCIN ŻYŁA: „Mama Europa” – mówi się czasem o kanclerz Angeli Merkel, a w pewnym sensie o całym państwie, którym rządzi od dekady. Czy Europa to dziś Niemcy, a Niemcy – to Europa?
ALEKSANDER SMOLAR: Niemcy mają dziś problem ze swoją pozycją na kontynencie. Jednocześnie pozostają – użyję tu określenia, którym Madeline Albright opisała kiedyś Amerykanów – indispensable nation. Czyli „narodem nieodzownym”, „koniecznym”, którego w Europie nie można ignorować. Jego problem wiąże się z odkrytą nagle pozycją władzy. Dotąd Niemcy unikali manifestowania swojej potęgi. Jednak w 2015 r. co najmniej dwukrotnie zostali zmuszeni do podjęcia decyzji, które, gdyby tylko Unia Europejska funkcjonowała jak należy, powinny zapaść wspólnie.
CZYTAJ TAKŻE:
- ...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
"Kłopoty wymuszają integrację" ?