Reklama

Życie mocniejsze od ludzi

Życie mocniejsze od ludzi

22.11.2015
Czyta się kilka minut
Wśród grodzonych osiedli na warszawskim Wilanowie jest miejsce, gdzie przychodzą bezdomni.
Rozdawanie posiłku w Domu Chleba Fot. Archiwum barnabici.pl x 2
O

Ojciec Kazimierz Lorek, proboszcz parafii barnabitów na Wilanowie, opowiada anegdotę: – Podczas wizyty we Włoszech, niedaleko Mediolanu, duże wrażenie zrobiła na mnie wykuta na frontonie jednego ze średniowiecznych kościołów łacińska sentencja, która brzmiała: „Świątynia ta powstała z ofiar biednych i doradztwa bogatych”. W tym napisie sprzed kilku wieków jest dużo humoru i ironii, ale też prawdy o współczesności.

Siedzimy w domu zakonnym ojców barnabitów, pięknie wykończonym budynku stojącym obok równie pięknego kościoła przy ul. Sobieskiego. Teraz jest już cicho i pusto, ale za dnia pełno jest tu potrzebujących. O. Lorek przestrzega: – Trzeba być ostrożnym, nie osądzać, nie oceniać. Słowa „ale śmierdzisz” bezdomnego mogą zabić. Trzeba podejść do niego jak do każdego człowieka. Staram się to robić od lat, choć nigdy nie planowałem, że będę w duszpasterstwie. Najwyraźniej Bóg...

13473

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nie można służyć dwom panom naraz: Bogu Żywemu i Mamonie. Credo in unum Deum, czy kredytowi bankowemu? Chcemy żyć we wspólnocie egalitarnej i braterskiej, czy w ciagłym wyścigu szczurów uciekając przed biedą i wyzyskiem na finansowe pagórki mamonicznego dobrobytu?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]