Reklama

Zaszczep się

Zaszczep się

19.07.2021
Czyta się kilka minut
Czy ze szczepieniem przeciw COVID-19 wiąże się jakieś ryzyko? Oczywiście, nikt temu nie przeczy.
Ks. Adam Boniecki. Fot. Maciej Zienkiewicz dla „Tygodnika Powszechnego”
GRAŻYNA MAKARA
J

Jak mówi moja znajoma, co warto powiedzieć raz, warto powiedzieć i po raz drugi. O antyszczepionkowcach pisał w marcu 2018 r. na tych łamach nasz redakcyjny kolega Łukasz Lamża. Potem wydał książkę („Światy równoległe”) o tym, czego nas uczą płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze oraz inni pseudonaukowcy, z anty- szczepionkowcami na czele. Wszystko, co poniżej, czerpię z tej książki z nadzieją, że zachęcę do jej przeczytania, a przy okazji kilka myśli Lamży przemycę pod Wasze strzechy.

Teza wyjściowa książki jest taka, że opór przeciwko szczepieniom to coś znacznie bardziej skomplikowanego niż konflikt niewiedzy z wiedzą, a antyszczepionkowcy to nie „idioci” ani „oszuści”. O ich postawie decydują nie tylko niewiedza czy nieporozumienie, ale także niepokój, lęki i nadzieje, brak zaufania do instytucji publicznych i nauki...

4404

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ten katolicki rząd buduje dialog społeczny, choć właściwsze jest określenie tego katechezą, szeroko posługując się: kłamstwem, ukrywaniem prawdy, manipulacją. Dlaczego tej władzy należy wierzyć? Bo jest katolicka, bo wspiera ją episkopat?? Dlaczego należy wierzyć ekspertom posłusznym tej totalitarnej władzy? Na początku trzeciej fali kiedy nakazano noszenie maseczek, a nie różnych atrap, ordynator szpitala covidowego powiedziała, że dla niej te różne przyłbice to były nic nie dające zabawki. Czy doszła do tego dopiero po roku? A inni lekarze? Przecież to było wiadome od początku. A co z Funduszem Kompensacyjnym??? Z punktu widzenia populacji nawet gdyby przy zaszczepieniu wszystkich zmarło po szczepieniach 10 tysięcy, zamiast 80 tys zmarłych z powodu choroby można mówić, że jest to korzystne.

W zasadzie nie oglądam telewizji, takiej tradycyjnej, ale żonka i owszem, ma telewizor w kuchni, robi raczej za towarzystwo, niż nośnik informacji czy rozrywki. Nieraz przy spożywaniu posiłku leci tam blok reklamowy, takie nawet bloczysko. Większość to reklamy medykamentów, w zasadzie na wszystkie dolegliwości. Nie wiem po co ludziska do lekarza jeszcze chodzą. Moja Ś.p. teściowa lubiła oglądać telewizję i chodzić do lekarza. Jak była na chodzie to raz w tygodniu musowo. Żona co roku robiła w jej apteczce remanent, a na pytanie co to jest i skąd to masz, zawsze odpowiedź była jedna, nie wiem, to nie moje. Większość specyfików była nietknięta, albo tylko "nadgryziona". Szło na to niemal pół emeryturki, a gdy teściowa zaniemogła, dieta medyczna ograniczyła się zaledwie do kilku specyfików. Teściowa nie kupowała tych wszystkich cudownych pigułek na bazarze, zapisywał je lekarz i doradzał farmaceuta. Jak to się ma do szczepionek. Jest loteria, są reklamy, płaci się za promowanie artystom, można ponoć wygrać kasę, hulajnogę elektryczną z jednej strony. A z drugiej straszy, szantażuje emocjonalnie, że niezaszczepienie się zepchnie nas do gorszego sortu, a tak niewiele trzeba by wstąpić do super klubu nadludzi szczepionych. W Indiach jakiś doktorek publicznie oświadczył, że krowi mocz nie leczy coronowirusa i został aresztowany. Kopernik na łożu śmierci, w obliczu wiecznego potępienia, też wyrzekł się swych odkryć i przyznał, że ziemia jest centrum wszechświata. Galileusza rehabilitował ponoć Jan Paweł II dopiero. Szczepionki na cowida wymyślono rok temu z górką, rządy zamiast uczciwej akcji informacyjnej, grają z ludźmi w kulki, wcale się z tym nie kryjąc specjalnie. Hulajnogi pewnie nie wygram, zabić też mnie może nie zabije szczepionka, tak stoję w rozkroku, na jakiś konkret czekam.

Platforme na szczepionke COVID19 wymyslono 20 lat temu. Stosowano ja juz przeciw zakazeniu Ebola wirusem. Poniewaz zauwazono jej duza skutecznosc I stosunkowo malo objawow ubocznych zdecydowano sie ja uzyc wczesniej, w przypadku covid by zapobiec jeszcze wiekszej smiertelnosci I praktycznemu zablokowaniu szpitali.

Platforme na szczepionke COVID19 wymyslono 20 lat temu. Stosowano ja juz przeciw zakazeniu Ebola wirusem. Poniewaz zauwazono jej duza skutecznosc I stosunkowo malo objawow ubocznych zdecydowano sie ja uzyc wczesniej, w przypadku covid by zapobiec jeszcze wiekszej smiertelnosci I praktycznemu zablokowaniu szpitali.

"Filozof i pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, na zjawisko paranauki patrzy z dystansem i zrozumieniem. [...] nie kwituje tego – jak często bywa – epitetem, ale z szacunkiem stara się ich zrozumieć [...] Uważa, że „nawet jeśli jest to treść dogłębnie fałszywa, warto dobrze ją poznać.". O tak, bijemy pokłony przed Wielkim Filozofem....który wydaje się pokazywać, że ma monopol na prawdę.... I jeszcze ten NOP, który "postanowił zgłosić". Jak to dziecko funkcjonuje teraz, czy ma szanse na normalne życie? Jeżeli tak, to nie żaden NOP i powinien mieć odrobinę przyzwoitości, żeby go nie przytaczać. P.S. Nie jestem antyszczpionkowcem. PS2. A co do "Lancetu" - jakoś nie słyszę o tym, że wirus SARS-CoV-2 powstał w laboratorium (bo cztery wiązania białek w nim obecne, nie występują w przyrodzie).

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]