Reklama

Szczepionka i autorytet

Szczepionka i autorytet

12.07.2021
Czyta się kilka minut
W tym trudnym dla Kościoła czasie, gdy już otrąbiono upadek jego autorytetu, władze – wobec szczepieniowego impasu – oczekują od tego autorytetu pomocy.
Ks. Adam Boniecki. Fot. Maciej Zienkiewicz dla „Tygodnika Powszechnego”
GRAŻYNA MAKARA
K

Kilkukrotnie pytaliśmy już na tych łamach podczas pandemii o jasne i klarowne stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie szczepień. W kontekście niefortunnych – delikatnie mówiąc – wypowiedzi niektórych duchownych wydawało nam się ono bardzo ważne.

Fakt, biskupi dotąd akceptowali zalecenia władz związane z pandemią, ze względu na zarządzone restrykcje dyspensowali wiernych z obowiązku obecności w kościele na niedzielnej mszy, wymagali przestrzegania zarządzeń dotyczących dystansu, maseczek itd. Uznając kompetencję władz, sami nie ogłaszali dodatkowych obostrzeń, jak bywało w innych krajach, w których np. zarządzono udzielanie komunii wyłącznie na rękę. Choć sam papież Franciszek powiedział, że „z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić”, że jest to „opcja etyczna, bo stawką jest zdrowie, własne życie, a także życie innych”, i wyznał, że nie rozumie...

3823

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Przydałby się list pasterski całego episkopatu. W ostatnich 50 latach episkopat wystosował do wiernych ok. 50 listów. Wiele z nich było poświęconych tematom nieporównanie mniejszej wagi niż pandemia i szczepienia. Chociaż temat ochrony życia jest intensywnie podejmowany przez biskupów. Również indywidualne inicjatywy parafii w tym temacie są mierne. Czyli wsparcie duchowieństwa jest mizerne.

Biskupi akceptowali zalecenia i wymagali ich przestrzegania? Akceptowali ich istnienie, ale wywieszenie kartki na drzwiach z limitem wiernych i permanentne tolerowanie przekroczenia tego limitu nie nazwałabym wymaganiem. Nie spotkałam się sytuacją, by kogoś nie wpuszczono do kościoła, ani by ktoś zwrócił uwagę na brak maseczki. Natomiast z traktowaniem osób przyjmujących na rękę komunię jako nieco przewrażliwionych już tak. „Stanowisko Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski dotyczące szczepionek” wprowadziło więcej zamętu: słowa o 'poważnym sprzeciwie moralnym' przesłoniły całkowicie tą zachętę, bo jej nie odnotowałam. Te apele biskupów pisane są chyba bardzo małym drukiem i proboszczowie ich nie odczytują, bo mimo co niedzielnego uczestnictwa we mszy lub e-mszy żaden do mnie nie trafił.

Opinie na temat szczepień. Osoba1, która zajmuje się rejestracją leków: (mniej więcej tak) "tak nieprzebadanej szczepionki nie widziałam nigdy, to jakiś absurd, w każdej rubryce (dokumentacji do rejestracji): nie przebadano, nie przebadano. [Notabene Kilka tygodni później: "No tak, zaszczepiłam się, Myślę, że (tu nazwa firmy farmaceutycznej) trzyma jakiś poziom, jakby coś miało być bardzo szkodliwego to by nam raczej nie podali]". Osoba2: Skoro zaszczepili tyle ludzi, to jest już przebadana. Osoba3: Powinni zakazać wstępu niezaszczepionym do szpitali, oni stanowią zagrożenie dla społeczeństwa. Kiedyś stosowano kordony sanitarne, a teraz w imię jakiejś równości, jakichś praw ma się im pozwalać na stwarzanie zagrożenia dla zaszczepionych.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]