Reklama

Nasze inne konfesjonały

Nasze inne konfesjonały

28.06.2021
Czyta się kilka minut
Ks. GRZEGORZ STRZELCZYK, proboszcz w Tychach: Parafialna grupa na Facebooku liczy teraz więcej ludzi niż chodzących do kościoła. To znaczy, że niektórzy z zewnątrz podglądają życie wspólnoty. Jeśli korzystają z naszej pracy – cieszę się.
LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS / EAST NEWS
A

ARTUR SPORNIAK: Wczoraj Ksiądz nie mógł rozmawiać, bo był umówiony z parafianami na grilla. Jak się udał?

KS. GRZEGORZ STRZELCZYK: Ludzie przyszli, więc chyba się udał.

Kto przyszedł?

To był grill organizowany co roku dla nauczycieli z naszej parafii. Była ich ponad połowa, mniej więcej tyle samo, co przed pandemią.

Rozumiem, że ważny jest kontakt z ludźmi także poza liturgią.

Na liturgii jest obecność, kontakt jest poza nią. Ten grill jest naszą tradycją. To nic wyjątkowego.

Ksiądz zaprosił najpierw na mszę – domyślam się, że to należy do tradycji. Ale takie dopowiedzenie to chyba już nie: „Na grillu mile widziani będą i ci, którzy nie będą na mszy, z ateistami, agnostykami włącznie”. Przyszli?

Nie wiem, bo nie pytam o wiarę przed podaniem kiełbaski.

Było piwo?

Było. Ja akurat jestem...

15599

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

nie pasuje do wypracowanego profilu czytelnika TP. Nie powinien się podobać.

ilekroć czytam co ma do powiedzenia, tylekroć nachodzą mnie wątpliwości czy decyzja o odcięciu się od katolicyzmu jest słuszna? Na szczęście inni "ludzie KK", ugruntowują mnie w przekonaniu słuszności decyzji, a ks. Grzegorz? jest najwidoczniej kosmitą :))) ps. Tu nie chodzi o to, że katolicy to jacyś gorsi ludzie, są tacy jacy są ludzie, różni. Problem w tym, że spora grupa kanalii swoją beznadziejną kondycję moralną i intelektualną ukrywa za fanatyzmem religijnym sądząc, że to uczyni ich "wyjątkowymi" i przykryje ich "grzechy". W Polsce dominuje katolicyzm, zatem te szuje wybierają katolicyzm jako parawan swojej nieprawości, zapewne w krajach islamskich byliby nadgorliwymi muzułmanami. Ci właśnie ludzie nadają twarz polskiemu katolicyzmowi i na ogół decydują o systemie jaki rządzi katolicyzmem jako instytucją. Są oczywiście też i bardzo przyzwoici katolicy, baaa myślę nawet, że są w większości. Problem polega na tym, że sama doktryna według mnie nie jest logiczna i nie jest spójna, przyzwoici katolicy na ogół w ogóle nie zajmują się tym aspektem i "wierzą bo wierzą", bez refleksji, bez zastanowienia, bo tak ich nauczono. Ludzie którzy czynią doktrynę katolicką jednocześnie intelektualnie i moralnie akceptowalną, są jak dla mnie wyjątkową rzadkością porównywalną do spotkania kosmity. Na szczęście dla stabilności mojego wyboru ci ludzie w hierarchii katolickiej są niewiele znaczący, są tylko pionkami, lub też nawet jeśli coś znaczą, to są tylko piaskiem w trybach systemu, bez stabilnej zdolności zmiany. Spośród tych ludzi Strzelczyk jest dla mnie najtrudniejszy.

które seminarium go wypuściło

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]