Reklama

Boski trans i chrześcijaństwo

Boski trans i chrześcijaństwo

20.04.2021
Czyta się kilka minut
Doczekaliśmy się polskiej wersji portretu Jezusa szkicowanego poza ortodoksją. Czy książka Augustyniaka wnosi coś nowego?
Twarz Jezusa, malowidło w bazylice św. Franciszka w Asyżu ANTONIO QUATTRONE / MONDADORI PORTFOLIO / GETTY IMAGES
K

Królestwo Życia jest wolnością od fiksacji na sobie i od troski, za pomocą której chcemy narzucić siebie światu, przywiązać go do siebie, zmusić, aby kręcił się wokół nas, naszych potrzeb, pragnień, naszych dobrych intencji. W tej wolności otwieramy się na świat i na życie. Więcej czujemy i widzimy. Empatia i zrozumienie. Przede wszystkim zaś afirmacja świata, przyzwolenie na to, co od nas nie zależy, radość i swoboda bycia. Nawet w obliczu cierpienia i każdego innego ciężaru, który niesie los. Nie ze względu na życie wieczne, które miałoby na nas czekać po śmierci i na które musimy sobie zasłużyć, ale bezwzględnie i bezwarunkowo, tu i teraz”.

Wspaniała, kusi, by napisać: paschalna wizja.

Według Piotra Augustyniaka, autora niedawno wydanej i już głośnej książki o Jezusie, taką właśnie wizję – możliwość zanurzenia się w królestwie Życia – głosił rabbi z Nazaretu. Sam był...

14993

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Gezy Vermesa, i tegoż Autentyczna Ewangelia Jezusa - te polecam tym, którzy chcą się czegoś konkretnego i spoza zbioru kościelnych mitów i legend o Jezusie dowiedzieć - a książkę PA też na pewno wypożyczę z biblioteki [choć z tym może być problem, z tego co obserwuję 90% ruchu w tej instytucji w naszym miasteczku generują liche romansidła]

Twarz Jezusa z uzębieniem panów Sikory i Augustyniaka. Zawsze jakaś odmiana w tym szarym, monotonnym życiu...

A ja myślę, że Szanowny Pan zabija chrześcijańską nudę swoimi komentarzami. Zawsze jakaś odmiana w szarym monotonnym życiu :) Pozdrawiam.

Doktryna rzymskiego katolicyzmu to prawda obiektywna, a czyż taka Prawda może się znudzić? Jeśli więc mimo to się nudzi, to powodem tego nie może być przecież ona sama, lecz ułomność natury ludzkiej :)

ale tutaj czytamy, że nie tylko może się znudzić, ale jeszcze, że tę nudę można zabić :) Pozdrawiam serdecznie Szanownego Pana.

Czekałem na ten artykuł.Cieszę się ,że nie milczycie o innych punktach patrzenia na kościół i chrześcijaństwo. Co tydzień czekam na "Tygodnik" - jedyny z tygodników,który czytam.

Mam wrażenie, być może mylne, po przeczytaniu artykułu - z całym wielkim szacunkiem dla Autora - że Autor próbował trochę strzelać tylko amunicji brakowało. Książka P. Augustyniaka jest świetna, i nie zmienia mojej opinii to, że nie odkrywa w jej głównym przesłaniu czegoś nowego. Głębi i wartości tej książki dodaje osobista droga, którą Augustyniak w niej przedstawił. W istocie wszystko co mamy w budowaniu Sensu i znaczenia to nasza własna droga, a reszta to dodatki

oby Pietrek nie skończył jak jego mistrz- Nietsche. Pycha to ciężka przypadłość. współczuję.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]