Państwo już tutaj nie mieszka

Liberałowie chcieli, by ograniczyć podatki do absolutnego minimum. PiS wpadł na to, że można najpierw ściągać wysokie podatki, by – po przejęciu części z nich – zwracać je podatnikom.

Reklama

Państwo już tutaj nie mieszka

Państwo już tutaj nie mieszka

17.05.2021
Czyta się kilka minut
Liberałowie chcieli, by ograniczyć podatki do absolutnego minimum. PiS wpadł na to, że można najpierw ściągać wysokie podatki, by – po przejęciu części z nich – zwracać je podatnikom.
Przeprowadzka prywatnej szkoły, Warszawa, czerwiec 2019 r. Fot. PIOTR MOLECKI / EAST NEWS
W

W Polsce państwo zawsze było słabe, ale czasami ukrywało to dzięki represjom, propagandzie sukcesu i retorycznej stanowczości. Od sześciu lat wycofuje się z kolejnych dziedzin polityki, głosząc hasła solidarności, wzmocnienia narodowej wspólnoty i socjalnych dobrodziejstw, które szybko obracają się przeciwko ich beneficjentom. Więcej: pod hasłami walki z prywatyzacją odbywa się ukryta prywatyzacja ryzyka obywateli, usług publicznych i instytucji państwowych. Odchodzimy od europejskich modeli państwa dobrobytu, ale wbrew głoszonym przez część opozycji hasłom wcale nie zbliżamy się do Rosji, lecz do modelu państw południowoamerykańskich.

Solidarność wymuszona

Państwa powstały, aby rozwiązać problemy, których nie da się rozwiązać ani przez indywidualne działania obywateli, ani za pomocą organizacji społecznych. Pozostawienie bezpieczeństwa wewnętrznego w rękach obywateli...

16771

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Amen

Dobrze, że po 3 dekadach o kształcie Polski zaczyna się mówić. zob.: https://antyliberalny1.blogspot.com/2017/10/czy-doczekamy-sie-debaty.html#comment-form Ciekawe, że dotąd sama z siebie w Polsce się taka dyskusja nie toczyła. Dopiero pod wpływem rządów PiS! :)

przespał Sz. P. trzy dekady, a jeśli starszy to nawet więcej - no albo ma ten problem o którym już pisałem, z zanikami :)

Tak, Olsztynski, pod wpływem nierządów PiS zaczynamy mówić o kształcie Polski. Na przykład o tym, jak w przyszłości zabezpieczyć konstytucyjny ustrój tak, aby autorytarni bandyci, którym zachce się go niszczyć, trafili za kratki w ciągu miesiąca, a nie dopiero po wielu latach szkodzenia. Brawo PiS! :)

"(...) coraz większe społeczne nierówności, które są konsekwencją prostego faktu, że tylko bogatszych stać na prywatyzację coraz wyższego ryzyka i usług publicznych. Tak się dzieje od lat i Bóg jeden wie, dlaczego to się niektórym lewicowcom tak podoba. Jest to bowiem, mówiąc ich językiem, neoliberalizm w czystej postaci, tylko sprytnie ukryty za demagogią socjalną." Aż nie mogę się powstrzymać od spytania Autora, czy pod tymi określeniami "niektórym lewicowcom", "część lewicy", itp., nie kryje się przypadkiem red. Rafał Woś? Nurtowało mnie to cząstkowe traktowanie lewicy w tej, skąd inąd świetnej analizie, aż wreszcie, na koniec, coś zaświtało... Tylko proszę: szczerze! ;)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]