Reklama

Wiślna 12. Wszystkie światy pod jednym adresem

Wiślna 12. Wszystkie światy pod jednym adresem

13.04.2021
Czyta się kilka minut
„TP Historia: WIŚLNA 12” do czytania jako ebook na powszech.net/wislna12 lub w wersji papierowej z dostawą pod wskazany adres - napisz wiadomość na zamowienia@TygodnikPowszechny.pl, a my zajmiemy się resztą.
Fot. Agnieszka Cynarska-Taran
P

Pod koniec kwietnia 2021 roku redakcja „Tygodnika Powszechnego” opuściła swoją historyczną siedzibę, wynajmowaną od krakowskiej kurii od 1945 roku w kamienicy przy Wiślnej 12. Ponad 75 lat pod jednym adresem to 75 lat historii polskiej kultury, polskiego Kościoła, polskiej inteligencji i polskiego dziennikarstwa.

Kup wersję cyfrową >> 

To blisko pół wieku oporu przeciw komunizmowi i ponad trzydzieści lat zmagań z „nieszczęsnym darem wolności” (używając sformułowania jednego z najważniejszych autorów „TP”, ks. Józefa Tischnera), to także 75 lat historii Krakowa – miasta, z którym pismo od początku jest związane. Przez redakcyjną siedzibę przewinęli się w tym czasie laureaci Nobla i Oscara, prezydenci i premierzy, papież i rabini.


Fot. Agnieszka Cynarska-Taran

Fot. Agnieszka Cynarska-Taran

Najstarsze meble z gabinetu redaktora naczelnego pamiętają zamknięcie pisma za odmowę druku nekrologu Stalina w 1953 roku, ale pamiętają też rynkowe zawirowania już po czasie transformacji, kiedy istnienie pisma wydawało się zagrożone; pamiętają biesiady z udziałem Stefana Kisielewskiego czy Leopolda Tyrmanda, ale też obiady gotowane przez kolejne pokolenia redaktorów, z których najmłodsi przychodzili na świat w ostatnich latach życia legendarnego założyciela „TP” Jerzego Turowicza.

W wydaniu „TP Historia: WIŚLNA 12” chcemy opowiedzieć historię trzech ćwiartek wieku widzianych z perspektywy tego adresu i tego miejsca. Rozmowie Anny Goc z pracującym tu od 1964 roku i raz jeszcze oprowadzającym po historycznych wnętrzach ks. Adamem Bonieckim oraz reportażowi historycznemu związanego z „TP” od 1991 roku Michała Okońskiego, towarzyszyć będzie przypomnienie tekstów, które zmieniały polską rzeczywistość na przestrzeni tych 76 lat oraz opowieść o dekadach, którym „Tygodnik” towarzyszył (przewodniczkami po nich będą Karolina Kuszyk, Kalina Błażejowska, Beata Chomątowska, Katarzyna Kubisiowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz i Anna Goc).


Fot. Agnieszka Cynarska-Taran

Fot. Agnieszka Cynarska-Taran

Fot. Agnieszka Cynarska-Taran

Pokażemy, jak na przestrzeni lat ewoluowały moda i obyczaje, jak zmieniał się język opowiadania o najważniejszych sprawach dla Polaków, z czego śmiali się odbiorcy felietonów i rysunków Kisiela, Pilcha, Mrożka, Mancewicza, Wichy czy Minkiewicza, z historykiem Krakowa Andrzejem Chwalbą raz jeszcze przejdziemy się ulicą, przy której znajdowała się redakcja, a wreszcie: przedstawimy nową siedzibę „Tygodnika Powszechnego”, której wynajęcie umożliwiła bezprecedensowa zbiórka publiczna sympatyków i czytelników pisma – ukazanie się tego numeru będzie także formą podziękowania im za ten dar.

„Wiślna 12"- nowe wydanie „Tygodnika Powszechnego - Historia"

 

Premiera: 23 kwietnia
Format: 205 mm x 273 mm
Redakcja: Monika Ochędowska, Michał Okoński
Projekt graficzny: Marek Zalejski
Wydawca: Tygodnik Powszechny Sp. z o.o.
Współwydawca: Fundacja Tygodnika Powszechnego
Partnerzy: ZAiKS, Miasto Kraków, Fundacja Konrada Adenauera, Znak, Przekrój, Polska Rada Biznesu, Fundacja Centrum Copernicusa, Fundusz Obywatelski, Drukarnia Walstead
96 stron
Nakład: 40 tys.
ISSN 2545-367X
Kup wersję cyfrową >>

Galeria zdjęć

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jak kupić wersję cyfrową Wiślnej12?

Dzień dobry. Nie udało mi się kopic publikacji Wiślna 12 w kiosku. Jak mogę zamówić? Chciałbym mieć także wersję papierową, choć może to nie ekologicznie. Pozdrawiam

Prosimy o kontakt pod adresem zamowienia@tygodnikpowszechny.pl

Wjaki sposob nabyc ten numer 1. w wersji papierowej 2. w wersji pdf Pozdrawiam Damian Langhamer

Prosimy o złożenie zamówienia pod adresem zamowienia@tygodnikpowszechny.pl
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]