Reklama

Wirusowe zapalenie władzą

Wirusowe zapalenie władzą

w cyklu STRONA ŚWIATA
04.05.2021
Czyta się kilka minut
W siódmym roku panowania premier Indii Narendra Modi poniósł najboleśniejszą wyborczą porażkę.
Mamata Banerjee na uroczystej paradzie w Kalkucie, 26 stycznia 2021 r. Fot. AP/Associated Press/East News
W

Wygrana Modiego wyborach stanowych w Zachodnim Bengalu i jego stolicy, Kalkucie, miała po raz kolejny dowieść prawdziwości głoszonego przez jego wyznawców mitu, że indyjski przywódca jest niezwyciężony. Modiemu, któremu pewności siebie nigdy nie brakowało, zależało na zwycięstwie, by poszerzyć swoje szafranowe (barwy hinduskich nacjonalistów) królestwo z zachodnich i północnych Indii także na wschód. Poza tym Zachodni Bengal i Kalkuta uważane są w Indiach za jeden z najważniejszych punktów odniesienia w polityce, gospodarce, kulturze i historii. Zwycięstwo w Bengalu oznaczałoby nie tylko umocnienie rządów Modiego, ale utrącenie jego ostatniej konkurentki do władzy, Mamaty Banerjee, sprawującej – jako jedyna kobieta w dzisiejszych Indiach – stanowisko premiera stanowego w Kalkucie, ale przymierzanej również do posady krajowego premiera w Delhi.

Bitwa o Kalkutę

Modiemu...

11071

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

ale chyba jednak Modi lepszy niż jakiś tam Stalin, czy wojujący islam. Hinduizm nawet nacjonalistyczny nie ma ochoty na zawojowanie świata, zatem niespecjalnie nam zagraża, baaaa myślę, że wręcz nieraz może być sojusznikiem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]