Reklama

Kocham Czarnobyl

Kocham Czarnobyl

ze wsi Dytiatki koło Czarnobyla
26.04.2021
Czyta się kilka minut
Wadimowi nie przeszkadza, że żyje w sąsiedztwie tego miejsca. Tutaj, tuż przy strefie zamkniętej, odnalazł wszystko,
co najważniejsze: ciszę i spokój.
Turyści zwiedzają pozostałości po stacji radarowej „Duga” w Czarnobylu. Zwana „Okiem Moskwy”, podczas zimnej wojny stacja ta należała do sowieckiego systemu wczesnego ostrzegania. Styczeń 2020 r. / FOT. SERGEY DOLZHENKO / EPA / PAP
O

Od wielu lat, właściwie od kiedy tylko stało się to możliwe, ciągną tutaj tłumy ludzi spragnionych mocnych wrażeń. Spragnionych dotknięcia świata, który wyłonił się po nuklearnej katastrofie, jaka wydarzyła się 35 lat temu, w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 r.

Z czasem wokół strefy czarnobylskiej powstał sprawnie działający mikrokosmos agencji oferujących wycieczki dla turystów z całego świata. Przewodnicy wycieczek żartują, że przyjeżdżający często nie wiedzą nawet, że Ukraina jest niepodległym państwem, i to już od prawie trzech dekad – interesuje ich wyłącznie atomowy Disneyland.

Tymczasem miejsce to, naznaczone atomową apokalipsą, stało się dziś jednocześnie schronieniem dla człowieka, który uciekł przed katastrofą budzącą w świecie zdecydowanie mniejsze emocje – rosyjską agresją na Ukrainę.

Powietrze na sprzedaż

Pracownice kiosku...

16530

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

No Vadim ..... szacunek.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]