Reklama

Największy ajatollah

Największy ajatollah

w cyklu STRONA ŚWIATA
05.03.2021
Czyta się kilka minut
Ali as-Sistani, do którego w gości wybrał się Franciszek, jest dla muzułmańskich szyitów przewodnikiem i duchowym przywódcą równie ważnym, jak dla katolików papież.
Papież Franciszek i ajatollah Sistani na bilbordzie zapowiadającym papieską pielgrzymkę, Nadżaf, 4 marca 2021 r. / Fot. ALI NAJAFI / AFP / EAST NEWS
S

Sistani nosi zaszczytny tytuł wielkiego ajatollaha i mardży, pasterza i przewodnika po życiu duchowym i doczesnym. U szyitów takie tytuły przyznaje się tylko ludziom cieszącym się największym szacunkiem z racji ich mądrości. Zarówno tej życiowej, jak i pochodzącej z uczonych ksiąg. Choć zdarza się – rzadko, bo rzadko, ale jednak – że mędrcem i przewodnikiem ogłoszony zostaje ktoś „za zasługi”, a nie z powodu powszechnego poważania, ajatollah „z urzędu” nigdy nie cieszy się wśród wiernych uwielbieniem ani szacunkiem.

Droga do Nadżafu

Sistani, wkraczający właśnie w dziesiątą dekadę życia, zasłużył sobie na szacunek i tytuł wielkiego ajatollaha jak mało kto. Przyszedł na świat w irańskim Meszhedzie, w rodzinie muzułmańskich duchownych, sędziów i uczonych. Jego zwolennicy twierdzą, że choć urodził się i wychował w Iranie, jest Arabem, a jego ród...

12593

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nie znam się, ale wydaje mi się, że szyitów jest na świecie trochę więcej niż ćwierć miliona...

Nie bardzo rozumiem dlaczego posluguje sie Pan pojeciem "muzulmanscy szyici". Czy istnieja nie-muzulmanscy szyici? Nie istnieja, gdyz jest to jedna z galezi islamu. Jak powyzej zauwazono, szyitow jest z pewnosci wiecej niz cwierc miliona. Zarowno w Iranie jak i Iraku domnuja szyici a oba kraje maja razem +- 100 mln ludzi. ".... ajatollahowie z Teheranu (jeśli, ma się rozumieć, wciąż będą w nim rządzić)..." Przepraszam, czasami czlowieka ogarnia pusty smiech, gdy czyta sie te pelne "mistycznego chciejstwa" sentnecje o koncu Islamskiej Republiki. Jak powiedzial Mark Twain: "The report of my death was an exaggeration."

Najprawdopodobniej wdarł się błąd edytorki "nad liczącą niespełna ćwierć miliona wspólnotą szyitów na świecie".

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]