Reklama

Wirus zmienia reguły

Wirus zmienia reguły

22.02.2021
Czyta się kilka minut
Do zaszczepienia większości Polaków daleko, 
zmęczenie lockdownem narasta, a trzecia fala już się zaczęła.
Turyści nad morzem w Sopocie, drugi weekend po poluzowaniu obostrzeń, 21 stycznia 2021 r. / Fot. Adam Warżąwa / PAP
Turyści nad morzem w Sopocie, drugi weekend po poluzowaniu obostrzeń, 21 stycznia 2021 r. / Fot. Adam Warżąwa / PAP
C

Czeka nas miesiąc nieprzerwanych wzrostów zakażeń” – ostrzegł minister zdrowia w rozmowie z TVN24. Adam Niedzielski uważa, że trzecia fala pandemii już jest w Polsce i spodziewa się jej apogeum na przełomie marca i kwietnia. Liczba dziennych zakażeń ma wtedy sięgać 10-12 tys. Niedzielski nie obawia się więc takiego przeciążenia systemu, do jakiego doszło jesienią (nawet 25 tys. przypadków dziennie).

Większość ekspertów sceptycznie podchodzi do oficjalnych statystyk. Analizując liczbę zgonów wskazują, że poziom niedoszacowania skali infekcji jest bardzo duży. Dr hab. ­Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, tłumaczy, że 200 zgonów oznacza liczbę przypadków rzędu 20 tys. „Wykrywamy tylko niewielki odsetek zakażeń” – wyjaśniał w rozmowie z PAP.

Trzecia fala może nie przypominać tej z końcówki 2020 r., bo zmieniły się reguły gry. W Polsce raportowano już liczne przypadki wariantu brytyjskiego SARS-CoV-2, a Niedzielski ostatnio poinformował o wykryciu wariantu południowoafrykańskiego. Skala występowania mutantów pozostaje nieznana: w Polsce – wbrew ponawianym od tygodni apelom epidemiologów – nie sekwencjonuje się standardowo próbek wirusa. Według Niedzielskiego „udziały [wariantów] w próbkowaniu są mniej więcej 10-procentowe”. W Niemczech wariant brytyjski występuje już w połowie próbek.

Czym grozi zmutowany wirus? Wariant południowoafrykański skuteczniej zakaża, poza tym – jak tłumaczy dr Paweł Grzesiowski – jest „mniej podatny na nasze immunoglobuliny”, chociaż nie wiadomo jeszcze, czy potrafi przełamać odporność poszczepienną. Przy zakażeniach wariantem brytyjskim występuje natomiast znacznie wyższe niż w przypadku „starych” szczepów koronawirusa stężenie patogenu w nosogardle – a więc i w wydychanym powietrzu. Ergo: o wiele skuteczniej zakaża. To z tymi mutantami przyjdzie nam się zmierzyć podczas trzeciej fali – eksperci nie mają wątpliwości, że dominują one nad pozostałymi wariantami koronawirusa.

Tymczasem w Polsce narasta zmęczenie lockdownem, a zasady sanitarne są powszechnie łamane. Rząd nie wyklucza zaostrzenia przepisów, a na razie zapowiada rekomendacje, które z zalecanych środków wyeliminują m.in. przyłbice jako nieskuteczne w zatrzymywaniu aerozolu z ust. CDC zaleca stosowanie naraz dwóch masek: bawełnianej i chirurgicznej. Według amerykańskiej agencji zajmującej się zapobieganiem chorobom zakaźnym daje to 90-proc. ochronę przed zakażeniem. W warunkach polskich sukcesem będzie odejście od tak prowizorycznych osłon jak szalik czy chusta, i od tak niebezpiecznych odruchów jak zsuwanie maski na brodę, by… swobodnie porozmawiać z napotkanym w sklepie znajomym.

Akcja szczepień dopiero zaczyna przyspieszać po zahamowaniu ograniczeniami dostaw. Według nowego harmonogramu w marcu mają się zakończyć szczepienia wśród nauczycieli, a także w grupie 0. „Przykro nam wobec tych wszystkich seniorów, którzy mają zmieniane terminy” – przepraszał minister Michał Dworczyk. Populacja zaszczepiona na poziomie niecałych 5 proc. nie stanowi na razie żadnej bariery dla wirusa. Dlatego stara zasada MDD (maska, dystans, dezynfekcja) jeszcze długo pozostanie główną linią obrony przeciw COVID-19. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: AKTUALIZOWANY SERWIS SPECJALNY O KORONAWIRUSIE I COVID-19 >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Z  „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Studiował historię na Uniwersytecie...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

To na prawdę ciekawe jak można majstrować przy czymś takim jak zaraza, jakakolwiek by ona nie była. Ja ufam raczej własnej intuicji niż wypocinom ministerialnych majsterkowiczów. Ponoć to zawodowi lekarze, którzy w trakcie studiowania musieli zaczerpnąć trochę wiedzy z tej dziedziny. To co oni wyprawiają raczej skłania do podejrzeń, że albo coś im umknęło, albo ich wiedza pochodzi z dziwnych magicznych wręcz źródeł. Ja jednak obstaję przy tym, że to zwyczajni polityczni manipulatorzy. Ja jednak z nieco innej beczki, za sprawą łagodnych zim, ptactwo bytujące nad Zatoką Pucką, na zimę niespecjalnie się kwapi do wędrówek w ciepłe krainy. Te które odlatują stały się mniejszością, bo te zimujące u nas potrafią odchować pisklęta na wiosnę i jesienią. Zimą żerują na pobliskich polach, niszcząc całe zasiewy ozimin. Są pod ochroną, a rolnik to se może pogwizdać na nie. Raptem nastał mróz i trzyma, ptaki przymarzły do skutej lodem zatoki i zdychają powoli. Lód kruchy i niepewny, a ludziska próbują do ptactwa podchodzić i ratować. Władze lokalne proszą o nie ratowanie ptaków ze względu na niebezpieczeństwo z tym związane. Wynik apelu marny, więc ogłasza się epidemie ptasiej grypy. Miejscowi strażacy zbierają martwe ptaki i wysyłają do utylizacji. natura sobie radzi z krótkowzrocznością, bo debilizm to nie tylko ludzka przypadłość. Ogłoszenie stanu zagrożenia ptasią grypą, w tym przypadku jest jak najbardziej zasadne, choć mało prawdopodobne by było zgodne ze stanem faktycznym. Władza na szczeblu lokalnym, w odróżnieniu od tej centralnej, jest blisko i podejmując bzdurne decyzje płaci za to w wyborach. Nie wiem dlaczego tu to działa, a tam na wierchuszce nie.

MDD - ok, a co z TTT (testy, testy, testy!)?
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]