Reklama

Obywatel podgrzany w kotle

Obywatel podgrzany w kotle

14.12.2020
Czyta się kilka minut
W Warszawie i Krakowie policja potraktowała uczestników kolejnych protestów – przeważnie młodzież – z zaskakującą brutalnością.
JACEK TARAN
C

Cel odbywających się w zeszłą środę „Spacerów dla przyszłości” – nacisk na odważniejszą politykę klimatyczną – był niekontrowersyjny z punktu widzenia władzy, bo dzień później na szczycie unijnym premier zaakceptował m.in. podniesienie redukcji emisji CO2 na najbliższą dekadę. A jednak w Warszawie i Krakowie policja potraktowała uczestników – przeważnie młodzież – z zaskakującą brutalnością. Znów zastosowano taktykę okrążania grup, które wzywa się do rozejścia, chociaż im to właśnie uniemożliwiono, zamykając w tzw. kotle. Następnie wyciągano z tłumu kolejne osoby, formalnie w celu ich spisania – jednak odbywało się to z nieuzasadnionym użyciem siły i agresji słownej. Dzień wcześniej minister spraw wewnętrznych wezwany przed sejmową komisję, aby wytłumaczyć się z brutalnego traktowania poprzednich protestów kobiecych, zapewniał, że policja nie jest stroną konfliktu politycznego. W czasach, gdy każde działanie policjantów można łatwo zarejestrować i nagłośnić, nawet takie rytualne pojednawcze formuły przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego – jeszcze bardziej podgrzewają atmosferę. ©℗


STRAJK KOBIET – CZYTAJ WIĘCEJ W SERWISIE SPECJALNYM >>>

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

oczywiście biskupi i im podobni obłudnicy oburzają się na "ataki na kościoły", ludzie bici na ulicach i komisariatach ich nie interesują - takie postawy i zachowania skutecznie budują już nie tyle niechęć, co wręcz nienawiść do tej instytucji

"Dlatego ja dzisiaj zwracam się do tych wszystkich z państwa, którzy protestujecie i ci, którzy byli na manifestacjach, bo każdy obywatel ma w Polsce prawo do manifestowania, ma prawo do wyrażania własnych opinii i na pewno za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości my policji przeciw manifestantom wyprowadzać nie będziemy tak, jak robiła to Platforma, bo szanujemy dialog, szanujemy wolność i różnice poglądów."
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]