Reklama

Zamach pod Teheranem: sukces i ryzyko

Zamach pod Teheranem: sukces i ryzyko

z Tel Awiwu
30.11.2020
Czyta się kilka minut
Nie żyje Mohsen Fakhrizadeh – irański naukowiec i oficer Gwardii Rewolucyjnej, uważany za kluczową postać programu atomowego Teheranu.
Z

Zginął, gdy jego auto zostało ostrzelane przez nieznanych sprawców w pobliżu stolicy kraju; świadkowie mówią też o odgłosie eksplozji. Iran jest przekonany, że za zamachem stoją izraelskie służby. „Śledztwo w sprawie zbrodni” i „stanowczy pościg za sprawcami” zapowiedział ajatollah Ali Chamenei. Zalecił też kontynuowanie pracy rozpoczętej przez Fakhrizadeha.

Choć oficjalnie Jerozolima nie potwierdziła ataku, jest prawdopodobne, że za nim stoi. Fakhrizadeh to nie pierwszy irański naukowiec związany z programem atomowym, zabity przez Mosad. Nie ulega wątpliwości, że to krok, który może skutkować eskalacją konfliktu w regionie. Izraelczycy postawili swoje ambasady w stan najwyższej gotowości. To, że zabójstwa dokonano teraz, zapewne nie jest przypadkiem: to ostatnie chwile urzędowania Donalda Trumpa, który w 2018 r. wycofał się z umowy nuklearnej z Iranem. Zamach to także pokaz...

1370

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Widzę, że Pani Karolina Przewrocka-Adert choć korespondencja pochodzi z Tel- Awiwu dla określenia stanowiska Izraela używa sformułowania: "Choć oficjalnie Jerozolima nie potwierdziła ataku......" W ten sposób jednostronnie pozbawia Palestyńczyków praw do Jerozolimy. Nie wszyscy mają takie same przekonania jak Pani Karolina.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]