Reklama

Kim są przyszli księża?

Kim są przyszli księża?

07.09.2020
Czyta się kilka minut
W

Wśród alumnów przyjętych do seminariów w roku akademickim 2019/2020 na PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego (w maju 2019) głosowało 62 proc. 24 proc. oddało głos na Konfederację, 7 proc. na Koalicję Europejską i 6 proc. na Kukiz’15 – wynika z badań przeprowadzonych przez ks. prof. Krzysztofa Pawlinę. Autor uzyskał ankiety z 38 polskich wyższych seminariów duchownych (na 42 funkcjonujące). Pytał w nich o poglądy, zainteresowania, motywację i pochodzenie kandydatów na księży.

To drugie takie badanie od 2000 r. Widać w nim zmianę motywacji wstąpienia do seminarium – z chęci służby (Bogu, Kościołowi, ludziom) w kierunku potrzeby pogłębienia osobistej relacji z Bogiem. Wyraźny jest też wzrost poglądów nacjonalistycznych. 60 proc. kandydatów pochodzi z miast, coraz częściej ze średniozamożnych inteligenckich rodzin.

Przyszli księża nie są też wolni od problemów, z którymi zmagają się ich rówieśnicy: aż 15 proc. korzysta z internetu ponad 4 godziny dziennie, czyli na granicy uzależnienia, a blisko 39 proc. systematycznie sięga po pornografię. Opracowanie badań ukazało się w książce „Powołanie kapłańskie AD 2020” wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Collegium Bobolanum. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

No to kształci się ekipa, która dobije instytucję. Jest zatem szansa, że kościół,czyli my, wierzący, będziemy mogli wreszcie żyć zgodnie z zasadami głoszonymi przez Chrystusa. Amen.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]