Reklama

Upiory z hotelu „Rwanda”

Upiory z hotelu „Rwanda”

w cyklu Strona świata
02.09.2020
Czyta się kilka minut
Paul Rusesabagina, podziwiany za to, że podczas ludobójczych rzezi sprzed ćwierć wieku ocalił od śmierci ponad tysiąc osób, został aresztowany i oskarżony o udział w spisku, mającym przywrócić ludobójców do władzy.
Aresztowany Paul Rusesabagina w Kigali, 31 sierpnia 2020 r. / Fot. AP Photo / East News
M

Mającego dziś już siódmy krzyżyk na karku Rusesabaginę uważa się, zwłaszcza na Zachodzie, za rwandyjski odpowiednik Oskara Schindlera, niemieckiego przedsiębiorcy, który podczas II wojny światowej ocalił od Zagłady ponad tysiąc żydowskich przymusowych robotników z należącej do niego fabryki na krakowskim Podgórzu. W 1994 roku, gdy w zaledwie sto dni bojówki Hutu wymordowały prawie milion Tutsich (stanowiło to około połowy wszystkich żyjących w Rwandzie członków tej grupy etnicznej), Rusesabagina uratował życie ponad tysiąca z nich, dając im schronienie i bezpieczeństwo w zarządzanym przez siebie hotelu Tysiąca Wzgórz w stołecznym Kigali. Tak brzmi przynajmniej najpopularniejsza wersja wydarzeń, upowszechniona przez nakręcony w 2004 roku przez amerykańskiego reżysera film „Hotel Rwanda”, osnuty na losach Rusesabaginy.

Niespodziewany powrót bohatera

...

15428

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zapewne Rusesabagina nie zdąży nawet przedstawić swoich racji, nim go stracą po pokazowym procesie? Chyba, że 'zachód" się wstawi za swoim filmowym bohaterem?

Po sukcesie filmu ukazala się książka - wspomnienie jednej z osób przebywającej pod ochroną Rusesabaginy: "Inside the Hotel Rwanda: The Surprising True Story ... and Why It Matters Today". Niestety, wyłania się z niej obraz dużo mniej pozytywny tego człowieka, niż to wynika z filmu. Warto też posłuchać jak oszczędnie na jego temat wypowiada się Romeo Dallaire, inny bohater z tamtego okresu.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]