Powyborcze niepokoje

Mimo wygranej Dudy w obozie władzy narasta napięcie: nadciąga czas rozliczeń i porachunków. Wynik Trzaskowskiego stał się dla PiS sygnałem alarmowym. Ale i opozycję czekają trudne decyzje.

Reklama

Powyborcze niepokoje

Powyborcze niepokoje

20.07.2020
Czyta się kilka minut
Mimo wygranej Dudy w obozie władzy narasta napięcie: nadciąga czas rozliczeń i porachunków. Wynik Trzaskowskiego stał się dla PiS sygnałem alarmowym. Ale i opozycję czekają trudne decyzje.
Rafał Trzaskowski i Borys Budka podczas spotkania z mieszkańcami Trójmiasta, Gdynia, 17 lipca 2020 r. KAROLINA MISZTAL / REPORTER
T

Takiego wyścigu jeszcze w historii polskich wyborów prezydenckich nie było. Andrzej Duda otrzymał 10,4 mln głosów, a przegrany Rafał Trzaskowski 10 mln. To drugi i trzeci wynik w historii – obaj ustępują tylko Lechowi Wałęsie (10,6 mln) wybranemu w 1990 r., w zupełnie innej epoce.

Andrzej Duda został prezydentem, bo otrzymał twarde poparcie elektoratu PiS, który wrzucając karty do urn głosował za socjalem, a przeciw LGBT, Niemcom, Żydom i Ukraińcom – przynajmniej tak te wybory propagandowo przedstawiał obóz władzy w TVP. Za to Trzaskowski choć przegrał, to zdecydowanie wyszedł poza elektorat Koalicji Obywatelskiej, stworzonej przez PO. Co po raz pierwszy od pięciu lat wlało nadzieję w serca tych, którzy cierpią, żyjąc w Polsce Kaczyńskiego i Dudy. Nawet jeśli dziś płacą depresją za kilkanaście dni wiary, że to już teraz – to jednak zyskali lidera, z którym wiążą nadzieję na...

18124

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Panie Andrzeju, trzeba się zrestartować - jak pan Bravo;)

ukradła kawałek jedzonka, czyli komentarz kaliny...

Andrzej Duda to jedna wielka porażka i hańba dla Polski, człowiek bez charakteru, bez poczucia godności, honoru, uczciwości i przyzwoitości, cwany partyjniacki karierowicz gotów na największe upokorzenia i godzący się na najbardziej skandaliczne - jak choćby udział machiny propagandowej TVP w jego kampanii wyborczej - posunięcia dla własnej kariery i zachowania stanowiska, krzywoprzysięzca w sensie ścisłym, zakłamany, obłudny, pierwszy w procederze dzielenia społeczeństwa i zorganizowanej szczujni, zwyczajny nieudacznik w kwestiach polityki zagranicznej i dyplomacji, marionetka sterowana wręcz jawnie przez Kaczyńskiego - ten człowiek nigdy nie był i nigdy nie będzie moim prezydentem, i taki jest dla mnie ostateczny wynik tych wyborów.

Pamiętam te moje myśli i uczucia, kiedy naszym prezydentem był Komorowski. Może inny kandydat PO byłby dla takiej osoby jak ja zjadliwszy i te 5 lat (niby tylko 5 lat) przeleciałoby znośniej, choć z konsekwencjami w polityce wewnętrznej tymi samymi. Ale z taki typem jak Komorowski te pięć lat to było dla mnie jak 10 lat obozu wstydu i poniżenia. Mogłem lecieć na mentalnym znieczuleniu, że to nie mój prezydent, ale faktu, że jestem Polakiem i obywatelem Rzeczypospolitej, na czele której stoi Komorowski, nie mogłem zanegować. I to było najgorsze, ale wybrałem cierpliwość zamiast racjonalizmu i doczekałem się zmiany. Mam więc podwójną satysfakcję: że Polskę reprezentuje Andrzej Duda i że są tacy, którzy aż tak źle go widzą, że cierpią ponad swoją ukształtowaną racjonalność. Zasłużyli. Demokratycznie.

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache%3Ahttps%3A%2F%2Fwww.tygodnikpowszechny.pl%2Fpowyborcze-niepokoje-164218&oq=cache%3Ahttps%3A%2F%2Fwww.tygodnikpowszechny.pl%2Fpowyborcze-niepokoje-164218&aqs=chrome..69i57j69i58.2255j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]