Reklama

Jan Paweł II do przemyślenia

Jan Paweł II do przemyślenia

11.05.2020
Czyta się kilka minut
M

Mamy największą liczbę pomników Jana Pawła II na świecie (w 2015 r. było ich w Polsce ponad 700), a do tej pory nie mieliśmy zdigitalizowanych dokumentów papieskich i dzieł Karola Wojtyły. Multimedialną bibliotekę pod adresem JP2online.pl ma udostępnić Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie 18 maja – w 100. rocznicę urodzin papieża. To jedno z wielu rocznicowych przedsięwzięć. Na przykład w ramach projektu „Dar na Stulecie” zarejestrowanych jest już ponad 1300 inicjatyw: modlitw osób prywatnych, inicjatyw edukacyjnych i naukowych, projektów charytatywnych czy artystycznych.

Można powiedzieć, że z odruchu dowartościowywania się jego wielkością przeszliśmy do inspirowania się jego osobą. Wciąż jednak nie mamy przyswojonego jego nauczania. By to zrobić poważnie, trzeba podejść do Jana Pawła II krytycznie. A na przeszkodzie temu stoi traktowanie spuścizny po papieżu jako narodowego skarbu, który trzeba przede wszystkim chronić, albo – co gorsza – jako nauczania doktrynalnego, w całości nieomylnego. W konsekwencji mamy albo przyczynkarskie i mało krytyczne prace tworzone w środowiskach kościelnych, albo silnie antyklerykalne, jednostronne krytyki z zewnątrz Kościoła.

Tymczasem na horyzoncie pojawia się coraz więcej trudnych pytań dotyczących pontyfikatu papieża z Polski. Np. dlaczego Jan Paweł II zajął się problemem pedofilii dopiero po 2000 r., skoro niepokojące sygnały z Irlandii, USA czy Meksyku docierały do Watykanu dużo wcześniej?

Dziś coraz wyraźniej widzimy, że po pontyfikacie Jana Pawła II Kościół okazał się być bardzo sklerykalizowany – jak to się stało? Bez dogłębnego zbadania tego problemu nie uratujemy dla przyszłych pokoleń spuścizny tego wielkiego papieża. ©℗


100. ROCZNICA URODZIN JANA PAWŁA II – ZOBACZ SERWIS SPECJALNY >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Np. dlaczego Jan Paweł II zajął się problemem pedofilii dopiero po 2000 r., skoro niepokojące sygnały z Irlandii, USA czy Meksyku docierały do Watykanu dużo wcześniej?" Do kogo personalnie i jakie informacje docierały? Co te osoby, zajmujące wysokie stanowiska w dykasteriach watykańskich z tymi informacjami robiły? Artur, musisz udowodnić, że nie obracasz się w kręgu niejasnych podejrzeń i insynuacji...

"św. Jan Paweł II do przemyślenia?" Inaczej: insynuacje i zarzuty wobec niego do udowodnienia...

... niech red. Sporniak się obroni i przyzna ile dodatków "TP" zostało przeznaczonych np. na publikację encyklik tego Wielkiego Papieża.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]