Reklama

Prywatność albo zdrowie

Prywatność albo zdrowie

29.04.2020
Czyta się kilka minut
Podczas gdy toczy się spór o dostęp Poczty Polskiej do baz danych obywateli, obrońcy prawa do anonimowości obawiają się, że nasze życie prywatne obnażą przed władzami aplikacje śledzące rozprzestrzenianie się COVID-19.
Singapurska aplikacja TraceTogether / MATERIAŁY PRACOWE
Z

Założenie jest proste. Chodzi o coś, co w medycznej terminologii nazywa się „ustalaniem kontaktów zakaźnych”, czyli wszystkich interakcji, podczas których mogło dojść do zarażenia wirusem od osoby chorej. To stare epidemiologiczne narzędzie, szczególnie cenne i szczególnie trudne do zastosowania w przypadku trwającej właśnie pandemii, bo wirus SARS-CoV-2 prawdopodobnie najefektywniej przeskakuje z człowieka na człowieka jeszcze przed pojawieniem się symptomów. Według chińskich badań 44 proc. przypadków COVID-19 jest skutkiem zakażenia przez nosiciela bezobjawowego. 

Tradycyjne ustalanie kontaktów to mozolne spisywanie; potem trzeba powiadomić wszystkich, z którymi miał styczność świeżo zdiagnozowany zakażony. Ale kto z nas pamięta wszystkie osoby, z którymi zetknął się na parę minut w ciągu ostatnich dwóch tygodni? Kto jest w stanie przypomnieć sobie wszystkich współpasażerów...

9330

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Dziękuję, postoję. Wyimaginowane zagrożenia, lekarstwo gorsze niż choroba.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]