Taca w chorobie

Znaczne ograniczenie liczby uczestników mszy gwałtownie zmniejszyło wpływy z ofiar. Czy epidemia zmieni system finansowania Kościoła w Polsce?

Reklama

Taca w chorobie

Taca w chorobie

13.04.2020
Czyta się kilka minut
Znaczne ograniczenie liczby uczestników mszy gwałtownie zmniejszyło wpływy z ofiar. Czy epidemia zmieni system finansowania Kościoła w Polsce?
Transmisja online modlitwy różańcowej, Rogalin, 17 marca 2020 r. / ROBERT WOŹNIAK / FORUM
P

Pandemia to przede wszystkim trudny czas dla zwykłych ludzi – czas lęku przed chorobą i śmiercią oraz niepewności, co przyniesie przyszłość. Ale to także sprawdzian dla instytucji funkcjonujących w przestrzeni publicznej, obnażający ich słabości i wady. Kościół katolicki w Polsce nie jest z tej weryfikacji wyłączony. Dotyczy to także jego materialnego funkcjonowania.

Większość parafii przez kilka miesięcy będzie utrzymywać się z pieniędzy zgromadzonych podczas kolędy. Kryzys jednak już dotyka te biedniejsze, żyjące z miesiąca na miesiąc. Zapowiadają go też nerwowe działania niektórych biskupów.

Piąte przykazanie kościelne

W większości diecezji nie wprowadzono dotąd żadnych nadzwyczajnych regulacji w tym zakresie, a hierarchowie publikują ogłoszenia wzywające wiernych do wzajemnej troski w czasie epidemii, w tym zwłaszcza o osoby w trudnej sytuacji. Trzech...

15787

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...księża katoliccy w wielu innych krajach utrzymywać się nie z datków parafian czy państwowych dotacji, a z pracy własnych rąk - tego też, dla duchowego i cielesnego zdrowia oraz poprawy samopoczucia, serdecznie życzę naszym polskim konsekrowanym braciom

Zaraz , zaraz zaczynamy wylewać łzy nad biedującymi kapłanami? A jaka jest różnica poimędzy wielebnym któremu na tacę przestało kapać, a pracownikiem zatrudnionym dotychczas na śmicówce, któremu firma właśnie pada? Może taka, że generalnie rzecz biorąc KK, a więc, rozumiem, także księża , jest największym posiadaczem ziemi w naszym Kraju. Jednym słowem forsa nadal leci od dzierżawców , a także z Unii na dopłaty. Czy w kręgach konsekrowanych rąk, obowiązuje jakaś solidarność? Czy dokładnie jest tak jak w Polsce, kto bliżej żłoba ten wygrany?

Pandemia przesiewa tych, co dają na tacę w poczuciu odpowiedzialności za trwanie wspólnoty od tych, co dawali, bo inni dają, bo proboszcz patrzy, bo wierni obok patrzą. Zachęcam, by nie żałować w przelewach elektronicznych dla parafii, mając świadomość, że z powodu izolacji wydajemy mniej na siebie i mając świadomość że niejeden parafianin nie "musząc" nie daje wsparcia i kosztem tacy przyoszczędza na piwo lub inne specjały.

myślę że warto by było opisać funkcjonowanie cmentarzy parafialnych,a szczególnie opłat jakie muszą ponosić bliscy osób zmarłych którzy chowają swoich bliskich na tych cmentarzach.mój przykład jest następujący ;opłaty za miejsce 500 zł,msza i ceremonia pogrzebowa na cmentarzu 700 zł,organista 200 zł,pozwolenie na postawienie pomnika 400 zł zakrystianka 100 zł razem daje to sumę 1900 zł.oprócz tego zakład pogrzebowy 4400 zł czy rzeczywiście te kwoty mają uzasadnienie ekonomiczne? bo moralnego i społecznego na pewno nie.gdy poprosiłem proboszcza o wystawienie pokwitowania to oburzył się ale w końcu to pokwitowanie uzyskałem a ile musiałem się nasłuchać to tylko ja wiem. w/w sytuacja miała miejsce w Nowym Stawie w bieżącym miesiącu.czy państwo mają podobne doświadczenia ?

Myślę, że jeszcze kilka świątyń w formacie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie i będzie dobrze.

powoli, u nas na wsi kościół ⛪ nieduży, ale już ma ze sto lat i też by się nowy ⛪ przydał - pleban za miedzą piękny ⛪ wybudował, a w miasteczku co na targ we czwartki jeżdżę z jajami i twarogiem nowe, piękne złoto nałożyli na ołtarze ⛪ ku bożej chwale

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]