Reklama

Z kota na kota

Z kota na kota

08.04.2020
Czyta się kilka minut
Naukowcy uważają, że SARS-CoV-2 zmutował u nietoperzy z rodziny podkowcowatych – a potem, być może za pośrednictwem jakiejś innej grupy zwierząt, przeszedł na ludzi.
Z

Zasadne jest więc pytanie, jakie gatunki – zwłaszcza zwierząt domowych – mogą być rezerwuarem tego wirusa i czy może być on dla nich niebezpieczny.

Chińscy weterynarze (Jianzhong Shi i współpracownicy) przeprowadzili badanie, w którym zwierzęta różnych gatunków celowo zarażano koronawirusem. U psów wirus bardzo słabo się namnażał – są one niemal całkowicie na niego odporne. Znacznie bardziej podatne na zakażenie okazały się fretki, a także koty, które mogą nawet zarażać inne koty drogą kropelkową. Jedne i drugie nie miały jednak poważnych objawów. Znane są wprawdzie przypadki kilku kotów, które zakaziły się wirusem w warunkach domowych, jednak jak dotąd nie stwierdzono, by mogły one przenieść patogen na człowieka.

Zwierzęta hodowlane – kury, świnie i kaczki – okazały się odporne na zakażenie. ©℗


CZYTAJ WIĘCEJ:

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Oto link do artykułu w Guardianie o tych biednych kotach, które mogą zachorować. Jeśli ta wiadomość dojdzie do polskiego Ciemnogrodu, zaczną się masowe mordy kotów jak na czarnych kotach z "Mistrza i Małgorzaty po występach Behemota. Dobra wiadomość to ta, ze Larry, kot-rezydent na Downing Street 10, który przeżył już kilku premierów, jest zdrów. Co podał rzecznik premiera:))) https://www.theguardian.com/world/2020/apr/08/cat-lovers-crash-national-vets-website-after-coronavirus-fears?CMP=Share_iOSApp_Other
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]