Reklama

Małżonkowie w grze o prezydenturę

Małżonkowie w grze o prezydenturę

02.03.2020
Czyta się kilka minut
Trwa operacja przybliżania Małgorzaty Kidawy-Błońskiej do ludzi. Elementem ocieplającym wizerunek było emocjonalne, osobiste wystąpienie męża podczas konwencji. Podobny chwyt w jeszcze mocniejszym wydaniu zastosował sztab Władysława Kosiniaka-Kamysza. Na konwencji wyborczej PSL na Podkarpaciu po raz pierwszy wystąpiła jego żona.
Jan Kidawa-Błoński i Małgorzata Kidawa-Błońska podczas konwencji wyborczej, Warszawa, 29 lutego 2020 r. / Fot. Piotr Molecki/East News
P

Przesłanie sobotniej konwencji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej było proste: pokażemy ci, obywatelu, co cię czeka, jeśli nadepniesz na odcisk władzy. Dlatego wystąpili na niej m.in. kierowca seicento, który zderzył się z kolumną premier Beaty Szydło w Oświęcimiu, a także ojciec zmarłego po torturowaniu przez policjantów Igora Stachowiaka. Choć wplątanie w politykę tej tragicznej śmierci było zgrzytem, nie zmienia to faktu, że konwencja Kidawy była najlepszą imprezą Platformy w ostatnich latach. Co prawda sama kandydatka jeszcze nie błyszczy, ale już widać pierwsze efekty pracy ekspertów od wizerunku, jest wyraźnie pewniejsza niż przed wyborami sejmowymi. Równocześnie trwa operacja przybliżania Kidawy do ludzi – arystokratyczne korzenie są skrywane, za to wybijane jest wychowanie w Ursusie, dawnej robotniczej dzielnicy Warszawy. Elementem ocieplającym wizerunek było także emocjonalne, osobiste wystąpienie męża.

Podobny chwyt w jeszcze mocniejszym wydaniu zastosował sztab Władysława Kosiniaka-Kamysza. Na konwencji wyborczej PSL w mateczniku PiS – na Podkarpaciu – po raz pierwszy wystąpiła jego żona. Paulina Kosiniak-Kamysz przedstawiła swój program dla Pierwszej Damy, co było ewidentnym uderzeniem w milczącą przez całą kadencję Agatę Dudę. Władysław Kosiniak-Kamysz konsekwentnie prezentuje się jako kandydat środka. Z jednej strony chwali transfery socjalne wprowadzone przez PiS i tak jak PiS domaga się zmian w sądownictwie. Z drugiej zarzuca prezydentowi łamanie Konstytucji i krytykuje rząd za sytuację w służbie zdrowia.


Paulina Kosiniak-Kamysz i Władysław Kosiniak-Kamysz podczas inauguracji kampanii prezydenckiej, Ja-sionka, 29 lutego 2020 r. / k_kapica_afk/Polska Press/East News

W Rzeszowie pokazał nie tylko, że potrafi działać z rozmachem porównywalnym z PiS i PO. Przede wszystkim udowodnił, że jest pierwszym szefem PSL w historii III RP, który nie startuje z obowiązku, tylko naprawdę chce zostać prezydentem.            ©

Autor jest dziennikarzem Onet.pl, stale współpracuje z „TP”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz Onetu, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej związany z redakcjami „Rzeczpospolitej”, „Newsweeka” i „Wprost”. Zdobywca Nagrody Dziennikarskiej Grand Press...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ten artykuł nie robi dobrze wyborcom Kidawy i Hołowni, może stąd ta cisza. Może trwają analizy i rozterki, czy przerzucić głosy na Tigera?

"... i tak jak PiS domaga się zmian w sądownictwie..." - tak jak PiS ale jednak inaczej, co nie wybrzmiało w notce o Kosiniaku

Prawie wszyscy twierdzą, że PiS i pan prezydent łamią prawo ( to ostatnie wybrzmiało ). Prawie nikt nie potrafi podać, które przepisy prawa zostały złamane. A pani potrafi ?

Problem nie leży w łamaniu przepisów poczynając od konstytucji, ale w codziennym odwoływaniu się do negatywnych emocji, które pomagają w utrzymaniu władzy nad podzielonym społeczeństwem przez długi czas. Niestety wykorzystując negatywne emocje w przestrzeni społecznej nie działa się nigdy konstruktywnie i nie zbuduje się nic pozytywnego. Jest to wielkie nieszczęście jakie spotkało ten zakątek Europy.

Sorry ale tak jak wyżej nikt na świecie nie podchodzi do polityki. U nas jest banalnie zwyczajnie czyli tak jak w świecie. I tak PiS straszy Platformą a Platforma straszy PiSem. Oczywiście bardzo bym sobie tego życzył aby partie zadawały sobie ciosy wyłącznie powyżej pasa. Niestety tych trafień w dolne partie ciała u nas nie brakuje ( mało pocieszające jest to, że gdzie indziej dzieje się podobnie ). Zapewne oceny tego kto kogo bije mniej czysto będą miedzy nami rozbieżne.

Zapuściłem maszynkę Google z zapytaniem "naruszenie konstytucji przez prezydenta", ukazało się circa 658 tysięcy odpowiedzi. Oni też mogą! Jak postawią lepsze pytanie, to odpowiedzi mogą być jeszcze trafniejsze. Doprawdy, żądanie "podaj mi chociaż 13 przypadków złamania, z odniesieniem do wszystkich możliwych ustaw razem z komentarzami" jest już co najmniej passé.

tym się sądy zajmą w odpowiednim czasie

Wpisałem hasło: "naruszenie konstytucji przez Sąd Najwyższy". Wyszło mi 595 000 odpowiedzi. Ponieważ sprawa jest stosunkowo świeża więc śmiało możemy oczekiwać, że wkrótce wpisów będzie ponad milion. Pozdrawiam.

Ja też. Znalazł Pan jakiś ciekawy link na ten temat? Bo ja nie. Jeśli nie liczyć kilku wypowiedzi bonzów partii miłościwie nam rządzącej. O naruszeniach Konstytucji przez PAD znalazłem liczne wypowiedzi bonzów nauk o prawie. Nice try, proszę się lepiej postarać :)

https://www.dorzeczy.pl/kraj/127443/prof-genowefa-grabowska-to-nie-byla-uchwala-sadu-najwyzszego-pokazowka-prezes-gersdorf.html Pani profesor Grabowska wykłada na Uniwersytecie Śląskim. Pytanie: czy pani profesor ma odpowiednią wiedzę i kompetencje ku temu czy też nie ? A może ze względu na dobro demokracji powinniśmy jej zakazać tych wykładów ? I jeszcze tak na zapas: pytanie prejudycjalne do TSUE profesora Zaradkiewicza: https://wpolityce.pl/polityka/484765-nasz-news-sedzia-zaradkiewicz-miazdzy-uchwale-gersdorf

przypadkowo udało mi się uchwycić wystąpienie pani Pauliny Kosiniak-Kamysz na żywo - to było jak magnes, od dawna nie słyszałem w polskiej polityce mowy tak dobrej - panowała nad tekstem, intonacją, stylem, pauzami, swymi emocjami, panowała wreszcie bez wątpienia nie tylko nad uczestnikami konwencji, ale i nad widzami tv - bez dwóch zdań, dołożyła mężowi kilka punktów procentowych w sondażach i wyborach, i bez dwóch zdań pogrążyła Dudę przywołując pośrednio jego wymownie milczącą [ze wstydu za męża?...] żonę - WK-K gratulujemy świetnej żony, jej równie wspaniałego męża, Polakom zaś w końcu światełka nadziei na normalność w tym ponurym tunelu bolszewickich rządów, z Dudą wygra którykolwiek z kandydatów demokratycznej opozycji

Kosiniak to najlepszy z kandydatów. Bardzo dobrze przygotowany do tej roli, dobrze wykształcony, merytorycznie w wielu dziedzinach nie ma sobie równego. Wysoka kultura osobista i empatia czynią go idealnym kandydatem na te czasy. Jako lekarz i doświadczonu polityk jest w stanie uzdrowić bardzo chorą politykę w naszym kraju.Ładna i mądra żona do dotkowy atut nie bez znaczenia do sprawowania tego urzędu.Tylko jak przekonać do tego naszych rodaków w dobie szalejącego, pewnie płatnego hejtu.Tylko wieksze zaangażowanie ludzi dobrej woli może pomóc mu w zdobyciu prezydentury. Jan

Szymon Hołownia postawił sobie jedynie dwa skromne zadania tj uzdrowienie polskiej polityki oraz uzdrowienie polskiego Kościoła. To piękne, że pan Kosiniak zamierza uzdrowić jedynie polską politykę. Nie sądzę aby to co się dzieje w polskiej polityce było czymś wyjątkowo dramatycznym. W USA czyli kraju o silnej demokracji opozycja wpadła w histerię i nie chce z niej wyjść podobnie jak i nasza opozycja. A poza tym polityka ma służyć społeczeństwu w taki sposób aby stwarzać warunki do pomnażania dóbr. Skoro aktualnie bezrobocie w Polsce jest zaraz po Czechach najniższe w Europie i generalnie warunki życia Polaków są relatywnie lepsze od tych z czasów Kamysza to biadolenie jest rzeczą niestosowną.

masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody/Tyś w niej zrodzon, rzekł stary, przeto ci wybaczę/Jam był wolny, dziś w klatce i dlatego płaczę.

Gdy mózg z wiekiem zamienia się w śmierdzącego lenia / Nawet zniesienie wiz do USA to znak zniewolenia
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]