Reklama

Zgoda na eurominimum

Zgoda na eurominimum

20.01.2020
Czyta się kilka minut
Nareszcie coś, w czym Warszawa zgadza się z Brukselą: Komisja Europejska chce wprowadzić europejską płacę minimalną.
P

Poziom tego świadczenia miałby być równy co najmniej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w krajach UE – czyli około 3,2 tys. zł (obecnie pensja minimalna w Polsce to 2,6 tys. zł brutto).

Sprawiedliwe minimum – jak o nowym pomyśle Komisji mówi jej przewodnicząca Ursula von der Leyen – miałoby ograniczyć proceder płacowego dumpingu, czyli konkurencji między firmami z różnych krajów UE opartej wyłącznie na różnicach płac. Zdaniem szefowej KE europejska pensja minimalna poprawi warunki bytowe ok. 110 mln Europejczyków żyjących obecnie poniżej minimum socjalnego.

Według europejskiej agencji Eurofound roczna minimalna płaca netto w krajach takich jak Polska, Węgry, Czechy czy Słowacja nie przekracza 5 tys. euro, w Bułgarii i Rumunii oscyluje zaś na poziomie 3 tys. euro. Z kolei w Niemczech, Francji i Włoszech przekracza 13 tys. euro, a w Hiszpanii 11 tys. euro. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

a może by tak płacić jednak za pracę?
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]