Reklama

Emerytury: lud tego nie kupił

Emerytury: lud tego nie kupił

28.09.2015
Czyta się kilka minut
Polacy nie chcą dłużej pracować – tak wynika z sondażu dla „Dziennika Gazety Prawnej”. Cofnięcie reformy emerytalnej popiera 59 proc. pytanych, zaś przeciwnego zdania jest tylko co czwarty respondent.
Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Fot. Grażyna Makara
P

Polacy, jak wynika z kolei z sondażu IPSOS dla „Wiadomości” TVP1, wolą dłużej pracować, jeśli da im to wyższą emeryturę. 45 proc. pytanych nie chciałoby wcześniej przechodzić na emeryturę, gdyby wiązało się to z niższymi świadczeniami.

Trudno dociec, czy tak różne rezultaty dwóch pomiarów wynikają z rzeczywistej zmiany między kwietniem (pierwsze z badań) a wrześniem (drugie), z różnicy w sposobie zadawania pytań (w drugim jest informacja, że wcześniejsza emerytura to niższe świadczenie), czy z obu tych czynników jednocześnie. Tak czy inaczej, wynik sondażu IPSOS co najmniej nadwątla głoszoną ostatnio tezę, iż w sprawie wieku emerytalnego większość społeczeństwa wyrabia sobie opinie powierzchownie, emocjonalnie i niemal wyłącznie na bazie populistycznych haseł (takich jak choćby „Nie dla pracy do śmierci!”).

To dobra wiadomość: nawet jeśli hasło „ciemny lud to kupi” miewa czasami zastosowanie – to nie obowiązuje zawsze i w każdej sprawie. Na pewno nie w sprawie naszych (obecnych i przyszłych) portfeli. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Prezydent Duda w swoim projekcie wysunął propozycję:praca do 60/65 roku życia, ale pracować można tak długo, jak się chce. Już to widzę: dzisiaj człowiek w wieku emerytalnym może pobierać emeryturę i pracować na pełnym etacie. Obawiam się, że w zaproponowanym systemie byłoby to niemożliwe...
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]