Reklama

Stacja Tropiki

Stacja Tropiki

09.12.2019
Czyta się kilka minut
Z ich miłości do nauki oraz do Ameryki Południowej rodzi się właśnie pierwsza polska stacja badawcza w tropikach.
Marta Kolanowska, Kolumbia, grudzień 2018 r. / ARCHIWUM MARTY KOLANOWSKIEJ
K

Kiedy Polka oznajmia, że emigruje do Ameryki Łacińskiej, zwykle za tą decyzją – przynajmniej w przekonaniu ciotek i dalszych znajomych – stoi jakiś Alejandro, Rodrigo lub inny Juan. Ale to będzie opowieść o Polkach, które bohaterami swej latynoskiej telenoweli uczyniły kolumbijskie storczyki i wenezuelskie sawanny. Za sprawą ich fascynacji powstaje pierwsza polska stacja badawcza w tropikach.

Dzieło przypadku

Doktor Marta Kolanowska z góry przeprasza za zapach etanolu zmieszanego z formaldehydem, który w jej gabinecie na Uniwersytecie Łódzkim ulatnia się z setek małych próbek roślin, które niedawno przyleciały z Papui-Nowej Gwinei.

Marta ze współpracownikami opisała przeszło 200 nowych gatunków storczyków. O jej dokonaniach pisał „Washington Post”, a odkryty przez nią storczyk Telipogon diabolicus trafił na listę Top New Species 2017 roku. To dzięki...

14271

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

że kobieta nawet w dżungli musi być ładna:)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]