Między psem a wilkiem

Nasz naród uwziął się na Bieszczady jak na żaden inny kawałek Polski. Ich pustkę zamieniliśmy na natłok emocji i skojarzeń.

Reklama

Między psem a wilkiem

Między psem a wilkiem

18.11.2019
Czyta się kilka minut
Nasz naród uwziął się na Bieszczady jak na żaden inny kawałek Polski. Ich pustkę zamieniliśmy na natłok emocji i skojarzeń.
Bieszczady, lata 50. XX w. / TADEUSZ OGONOWSKI / FORUM
T

Taternik Władysław Krygowski (1906-98) zwykł mawiać, że bez wyobraźni nie ma co patrzeć na góry. To dzięki niej tworzy się nowy, lepszy, piękniejszy świat. Autorski, taki, jakiego nie zobaczy nikt inny. I dopiero wtedy wiadomo, po co się w te góry poszło. Miał jeszcze kilka innych powiedzonek, którymi szafował, gdy ktoś namawiał go na wspomnienia. Jak to, że „radość ze zjazdu bierze się z trudu podejścia”. Albo że „w góralskich izbach zegary tykają powoli, trochę szybciej na zachodzie gór, ale im dalej na wschód, tym wolniej”. Albo że „niziny rodzą pośpiech, a góry trwanie”. Albo że „jeśli w górach zawołać, to zawsze ktoś odpowie, dlatego żadna górska wycieczka nie jest do końca samotna”.

Kurs na Mordor

Z anegdot Krygowskiego najbardziej lubię jednak tę o kiju, który miał tylko jeden koniec. Krygowski szedł kiedyś przez Bieszczady, podpierając się leszczynowym kijkiem...

17905

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

jak to nikt - wszyscy lokalsi uważają że to kraina złota łupionego z ceprów

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]