Reklama

Ręka pani Röntgen

Ręka pani Röntgen

z Haarlem (Holandia)
18.11.2019
Czyta się kilka minut
Wynalazca promieni X początkowo traktował swoje odkrycie z rezerwą. Wydało mu się tak dziwne, że bał się wyśmiania. Do testu zaprosił żonę.
Zdjęcie RTG dłoni pani Anny Berthy Röntgen, 22 grudnia 1895 r. MARTIJN ZEGEL / TEYLERS MUSEUM
A

Anna Bertha Röntgen spanikowała. „Właśnie zobaczyłam własną śmierć!” – krzyknęła, obróciła się na pięcie i uciekła z pracowni męża. Później omijała laboratorium szerokim łukiem, a Wilhelm Röntgen więcej nie prosił jej o pomoc przy swoich eksperymentach.

Zdjęcie opisywane jako „Hand mit Ringen” (dłoń z pierścionkami) – przedstawiające dłoń pani Röntgen – to jedna z pierwszych fotografii rentgenowskich. Naukowiec wykonał je jesienią 1895 r. Kultowa fotografia została odnaleziona w Teylers Museum – najstarszym muzeum sztuki i nauki w Holandii w Haarlem.

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mały przypis do artykułu: jakieś trzydzieści parę lat temu przypadkiem trafiłem w Naszym Słowie (pisemko mniejszości ukraińskiej w Polsce) na artykuł "Sprawżnij wynachidnyk promeniw X", czyli, jak łatwo się domyślić, "Prawdziwy odkrywca promieni X" - oczywiście Ukrainiec. Jego nazwisko uleciało mi wtedy z pamięci, ale Wujek Google, który wie wszystko, podpowiedział: Iwan Puluj. Ciocia Wikipedia informuje o nim w kilku językach, w tym po polsku, przy czym w wersji angielskiej piszą nawet, że Roentgen odgapił wynalazek od Słowianina. I że to Puluj pierwszy wykonał "rentgenowskie" zdjęcia dłoni. Kto chce niech wierzy, kto nie chce - niech sprawdza w źródłach na własną rękę.

republika ukraińska jako część ZSRR bez wątpienia podlegała tym samym co w centrali regułom i trendom, niemal każdy bardziej znany zachodni wynalazca i odkrywca musiał mieć swojego wcześniejszego analoga na Wschodzie i bez wątpienia takie źródło rewelacji - kto chce, niech wierzy, kto nie chce ma rację, bo to nie kwestia wiary tylko twardych danych

Oczywiście wiedzieliśmy, że mikroskop wynalazł nie jakiś Leeuwenhoek, lecz chłop-samouk spod Pskowa, niejaki Prochor Guwnowidzew. Z Pulujem jednak sprawa ma się inaczej o tyle, że jako fizyk był uczonym austriackim: rektorem niemieckojęzycznej politechniki praskiej (Deutsche Technische Hochschule Prag, dzisiaj ČVUT, nastarsza w świecie cywilna uczelnia techniczna), autorem licznych publikacji, w tym poświęconych owej "lampie fosforescencyjnej", a nawet znał się osobiście z Roentgenem. Dla kultury ukraińskiej zasłużył się bardziej jako tłumacz Biblii z języków oryginalnych. Zdjęcia przezeń wykonane rzeczywiście istnieją i nie zostały spreparowane przez ukraińskich nacjonalistów lub radzieckich internacjonalistów. Z jakiegoś powodu natomiast jego wkład w rozwój dziedziny, zwanej dzisiaj rentgenografią, był i w sumie do dziś pozostaje niezbyt znany w świecie, czyli na Zachodzie. Ale "niezbyt" nie znaczy "zupełnie" (np. https://www.amazon.com/Radioactivity-Introduction-History-Quantum-Quarks/dp/0444634894)

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]