Reklama

Acqua alta

Acqua alta

18.11.2019
Czyta się kilka minut
4 miliardy euro. A może będzie więcej, faraońskie projekty mają to do siebie, że zasysają coraz więcej, zwłaszcza pod koniec.
PAWEŁ BRAVO
P

Pada argument, że tyle pieniędzy już poszło w błoto, w piach czy w beton, że szkoda byłoby zmarnować roboty, nie dosypując paruset milionów na ostatnie niezbędne prace. ­Faraon tutaj pada nieprzypadkiem, bowiem mowa o „Mojżeszu”, systemie wielkich grodzi i śluz, który ma docelowo zatykać ujścia do laguny weneckiej w chwilach, gdy nadchodzi większa fala przypływu. Tylko fakt, iż realizujące pomysł konsorcjum „Venezia Nuova” wiele lat temu sfinansowało konkurs, w ramach którego Josif Brodski napisał „Znak wodny”, ratuje jego kierownictwo przed wiecznym potępieniem w piekle. Jeśli chodzi o kary doczesne, to trzydziestka menedżerów siedzi w pudle za łapówki i malwersacje.

Morze to oddychający stwór, jego brzuch regularnie się unosi i opada. Miłośnicy Dębek czy Międzywodzia nie miewają okazji porządnie zaznać, co to znaczy przypływ, ale dobrze wiedzą o tym choćby ci, którzy...

6257

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Aż miło przeczytać wreszcie coś mądrego, chociaż jednocześnie smutno się przy tym robi. Ale po prawdzie, to bez względu na to, co zrobi albo czego zaniecha człowiek, a także bez względu na zmiany klimatyczne, Wenecję czeka ten sam los, co wszystkie miasta i w ogóle wszystkie struktury i obiekty na powierzchni naszej planety. To tylko kwestia czasu. Archeolodzy, paleontolodzy i geolodzy od zawsze i na zawsze skazani są na kopanie i grzebanie, a w tym przypadku czeka ich również nurkowanie.

... Morze Śródziemne ponownie nie wyschnie: www.wiz.pl/8,235.html

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]