Sztuka wyboru Donalda Tuska

Unik byłego premiera to większa przysługa dla odmłodzenia polskiej polityki niż gromkie wezwania ludzi metrykalnie – choć niekoniecznie mentalnie – młodszych od przewodniczącego Rady Europejskiej.

Reklama

Sztuka wyboru Donalda Tuska

Sztuka wyboru Donalda Tuska

08.11.2019
Czyta się kilka minut
Unik byłego premiera to większa przysługa dla odmłodzenia polskiej polityki niż gromkie wezwania ludzi metrykalnie – choć niekoniecznie mentalnie – młodszych od przewodniczącego Rady Europejskiej.
Szczyt państw G20 w Osace, Japonia, czerwiec 2019 r. / BRENDAN SMIALOWSKI / AFP / EAST NEWS
N

Nieobecność Donalda Tuska w polskiej polityce to stan trwający dobre pięć lat. Dość było czasu, by się z nią oswoić, a w związku z tym oszacować prawdziwą wartość nieobecnego. A jednak wszyscy poczuli, że ogłoszenie przez Tuska decyzji o niekandydowaniu w wyborach prezydenckich jest momentem przełomowym.

Sama decyzja nikogo nie powinna dziwić. Zaskoczeniem może być tylko szybszy o parę tygodni w stosunku do przewidywań termin jej ogłoszenia. To też świadczy o klasie gracza: potrafi wywołać konsternację robiąc ruch w istocie spodziewany i zrozumiały. Skoro, jak twierdzą zgodnie rzetelne źródła, ważnym czynnikiem były badania ukazujące, jak znaczny jest elektorat negatywny i obciążenia wizerunkowe Tuska, odklejeni zwolennicy jego powrotu na białym koniu muszą tę decyzję uznawać za przejaw kunktatorstwa. Propagandziści władzy zaś dają upust złości, że oto umknął im upragniony obiekt ataków. Co jak co, ale wdeptywać Tuska w błoto media posłuszne PiS-owi uwielbiały. Teraz cała zgromadzona na wybory amunicja przepadnie.

To właśnie odebranie sztabowcom Andrzeja Dudy wygodnego konkurenta w kampanii przed majowymi wyborami można interpretować jako realny cel wycofania się z wyścigu. O ile oczywiście założymy, że utrudnianie PiS-owi rządów, a następnie odsunięcie go od władzy stanowi strategiczny cel byłego premiera, ważniejszy niż zaspokojenie ambicji wygrania kolejnej bitwy w tej nieustającej, ale powtarzalnej wojnie.

Należy przyjąć za pewnik, że Tusk w warszawskim kotle będzie nadal zanurzony po uszy, tyle że nieformalnie, bez urzędów i stanowisk, jako rozgrywający w niepisowskim plemieniu, próbujący wpłynąć np. na namaszczenie Władysława Kosiniaka-Kamysza jako wspólnego kandydata opozycji na prezydenta. Co do szans lidera PSL na zwycięstwo z Dudą Tusk wydaje się przekonany. Jego unik to większa przysługa dla odmłodzenia polskiej polityki
niż gromkie wezwania ludzi metrykalnie – choć niekoniecznie mentalnie – młodszych od przewodniczącego Rady Europejskiej.

Zakulisowa obecność Tuska w polskiej polityce nie jest oczywiście dobrą wiadomością dla obywateli ceniących silne instytucje i przejrzystość, ale przecież i dziś Polska jest rządzona przez szeregowego posła. Możliwości takiej wyrazistej, choć nieformalnej obecności zaraz się otworzą, bowiem kierowanie Europejską Partią Ludową – tę funkcję najprawdopodobniej obejmie Tusk po odejściu z fotela szefa RE – nie tworzy formalnych przeszkód w robocie politycznej w kraju i nie będzie zajęciem aż tak czasochłonnym. Mylą się jednak ci, którzy sądzą, że wybrał nieistotną synekurę, zamiast wracać z misją ratunkową do Warszawy.

W ocenie tego, do czego Tusk dąży, przeszkadza brak zrozumienia, kim stał się przez te 5 lat w Brukseli. Nie był tam samodzielnym liderem ani pierwszym sprawcą wielkich zmian, lecz raczej sprawnym mediatorem – a tego, obarczeni skazą krzykliwego patosu jako wyznacznika „prawdziwej” władzy, raczej w Polsce nie cenimy. Mimo iż w coraz bardziej zglobalizowanej polityce to właśnie takie „sieciowanie” i umiejętność poruszania się w gąszczu krzyżujących się interesów daje smak prawdziwej władzy, dreszcz bycia tam, gdzie decydują się kluczowe sprawy (w tym zakresie, w jakim rządy i instytucje – a nie wielkie korporacje – jeszcze w ogóle o czymś decydują). Próba poskładania na nowo sypiącej się europejskiej międzynarodówki chadeckiej może być naprawdę ekscytującym zajęciem. Warto to sobie uprzytomnić.

Choć i tak dla nas ważniejsze będzie poczucie, że jest w Polsce (nawet jeśli nie w pałacu prezydenckim) polityk z innej bajki, który potrafił np. Donaldowi Trumpowi powiedzieć wprost – we wrześniu, na forum zgromadzenia ONZ – żeby przestał kłamać.     ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Zawodu dziennikarskiego uczył się we wczesnych latach 90. u Andrzeja Woyciechowskiego w Radiu Zet, po czym po kilkuletniej przerwie na pracę w Fundacji Batorego (program pomocy dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Najważniejsze, że Szymon będzie kandydował (●__●)

długo jeszcze po Tusku nie będzie drugiego tak wybitnego i znaczącego jak on polskiego polityka światowego formatu, tak przynajmniej wynika z przeglądu aktywnych dziś egzemplarzy

Czy to tylko kreatywne dziennikarstwo? Bo nie widać tu specjalnie jakiegoś głębszego odwzajemnienia waszego entuzjazmu. "Klasa gracza", "sztuka wyboru", "unik robiący przysługę", "zdenerwowanie" w obozie władzy, że obiekt planowanych ataków się oddalił", che, che... A jak PiS odniosło zwycięstwo w dodatku poprawiając wynik o 6 punktów w stosunku do poprzednich wyborów, to dostaliśmy przekaz o trudno ukrywanej i rosnącej frustracji sztabu wyborczego PiS. Che..che... Nawet mam propozycję na kolejny seans autohipnozy w temacie Grzecha Schetyny. Będziecie mogli napisać, gdy Grzechu pozostanie przy swoim statusie, że jakby nie było, to naprawdę silny człowiek, który nie traci zaufania u swoich, zachowuje autorytet wśród partnerów, a wobec PiS jest politykiem nie dającym się przekupić ani oswoić, niewzruszona twierdza demokracji, chu, chu... Dorzućcie mi coś ze swojej prasowej prowizji, jeśli to dobre na waszą nową tapetę.

...umysłowe u Forysiaka jest wyraźnie widoczne - zaklinanie rzeczywistości nawet u biskupa nic nie daje, PiS znalazł się na równi pochyłej [z wielce prawdopodobną przepaścią na jej trasie], wie o tym Kaczyński i pewnie co bardziej kumaci z PiS-u, łudzą się jedynie ślepi i bezrozumni fanatycy

Ucieszyłem się tym tekstem osobiście. Los zrządził że znajduje się daleko, a przecież myślenie moje nie jest odległe od spraw najważniejszych. Dziękuję Autorowi, bo psychicznie i osobiście Pana tekst dodał mi otuchy.

Takie pisanie to wizytówka "TP" i raduje ten tekst otwierający ostatni numer. Merytoryczny, precyzyjny, w zwięzłej formie, oddaje to co wielu z nas myśli, i mimo żalu, że tak się stać musiało, podziwia. Pokazuje też szkodę tej nagminnej niereformowalności w myśleniu, że człowiek nie dojrzewa, nie uczy się, nie nabiera doświadczenia i że może mieć interes ogólny na względzie. Może być dobrym politykiem, a nie karierowiczem w polityce.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]