Reklama

Arcybiskup Głódź do dymisji

Arcybiskup Głódź do dymisji

04.11.2019
Czyta się kilka minut
Według Kodeksu Prawa Kanonicznego biskup powinien odznaczać się dobrymi obyczajami, pasterską mądrością, roztropnością, ludzkimi cnotami oraz cieszyć się dobrą opinią.
P

Ponadto „ma obowiązek dawać przykład świętości poprzez miłość, pokorę i prostotę życia”.

Co, jeśli biskup nie wypełnia tych wymogów? Jeśli, jak w przypadku abp. Sławoja Leszka Głódzia, księża zarzucają mu mobbing, wulgarne zachowanie, wymuszanie pieniędzy? Jeśli jest oskarżany o tuszowanie przypadków pedofilii, publicznie popiera jedną partię polityczną, ignorując nauczanie Kościoła, i gorszy ludzi życiem w luksusie?

Instytucja Kościoła jest zdumiewająco bezradna w takiej sytuacji. Kodeks jedynie stwierdza: „Usilnie prosi się biskupa diecezjalnego, który z powodu choroby lub innej poważnej przyczyny nie może w sposób właściwy wypełniać swojego urzędu, by przedłożył rezygnację z urzędu”. Z kolei papież, co prawda, w każdej chwili może odwołać każdego biskupa, ale w praktyce czyni to tylko wtedy, gdy na biskupie ciąży wyrok świecki lub kanoniczny. Czy publiczne wzywanie do dymisji ma zatem sens?

Ma. Jezus pokazał, że w chrześcijaństwie słowo, które dopomina się o prawdę, nie jest bezbronne. Tylko ono jest w stanie dotknąć sumienia. Staje się także świadectwem. Dlatego zewsząd słychać głosy poruszonych katolików, wzywających abp. Sławoja Leszka Głódzia do podania się do dymisji. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, powinien jak najrychlej,oddać się do dyspozycji papieża, ponieważ jest przyczyną zgorszenia braci i sióstr w wierze.

Takie wezwania nie mają sensu w tej rzeczywistości. Po pierwsze abp SL Głódź niedługo osiągnie wiek emerytalny i podejrzewam, że nie będzie zajmował stolicy po upływie osiągnięcia emerytalnego wieku zbyt długo, a po wtóre równie liczna jest liczba zwolenników hierarchy. Stolica Apostolska nie lubi rozstrzygać w sposób definitywny takich spraw, młyny kościelne mielą powoli, więc jak śpiewa GTurnau: Nie stanie się nic aż do końca...

Słyszałam, że biskupi to najlepsi z księży - najlepsi i najmądrzejsi :) zastanawia mnie dlaczego ci księża go nie nagrali? Mam tylko nadzieje, że zrobia tak jak obiecali -ujawnią się. Słyszałam, że jest jeszcze kilku takich chamów biskupów, ktorzy doprowadzaja ksieży do ostateczności, wstyd i hańba dla Kościoła, jak oni mogą mówić o szacunku do blizniego? Albo domagac się go dla siebie? Z opisów wynika, że Glódz wybiera sobie najsłabszych i nimi pomiata - nie ma nic bardziej obrzydliwego w sprawowaniu władzy.

Tak dłużej nie można. Powininni księża odejść. Myślę też o księdzu Jędraszewskim. Obaj nadużywacie Misji, działacie wbrew Powołaniu. Oszukujecie nas, wiernych. Jędrzej Bukowski, mam 85 lat, mieszkam we Francji
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]