Reklama

Jestem lesbijką i wierzę w Boga

Jestem lesbijką i wierzę w Boga

z Bratysławy i Koszyc
04.11.2019
Czyta się kilka minut
„To w pewnym stopniu poprawiło nasze relacje” – tak 27-letnia Zuzka z Koszyc wspomina moment, w którym wyznała ojcu, że jest lesbijką. Ojciec Zuzki jest księdzem greckokatolickim.
Od lewej: Fero Kuminiak, Martin Kolenič, Ondrej Prostredník DARIUSZ KAŁAN
U

Usłyszałam, że nigdy nie przestanie mnie kochać. Ale wbito mu do głowy tak wiele dogmatów i powiedziano, że są niezmienne, że tkwią w nim jak kamień – opowiada. – Nie potrafi zaakceptować, że pewne rzeczy naprawdę istnieją.

Kościół greckokatolicki to trzecie największe wyznanie na Słowacji po Kościołach rzymskokatolickim i protestanckim. Łącznie 66 proc. Słowaków deklaruje się jako katolicy.

Zuzka dorastała w domu pełnym ikon, starych zakurzonych książek i świętych relikwii. I, jak twierdzi, nigdy nie odwróciła się od Boga i religii. – To, kim jestem, w dużym stopniu zawdzięczam Kościołowi. Widziałam tam tak wiele dobrych rzeczy. Jedno z moich najlepszych wspomnień to, jak w małej wiosce stawialiśmy z mieszkańcami nowy kościół. Byliśmy jak wspólnota.

– Jednak nie czuję się tam akceptowana. Inaczej nie ukrywałabym swojej orientacji przez 25 lat – opowiada.

...

10692

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Kuminiak należy do osób, które odeszły z Kościoła katolickiego i przyłączyły się do słowackiej filii Kościoła starokatolickiego w Republice Czeskiej. Kościoła utrechckiego, który odrzuca dogmat o nieomylności papieża i charakteryzuje się otwartością wobec LGBT." Dlaczego się odrzuca dogmat o nieomylności papieża w sprawach wiary i moralności? Odpowiedź jest prosta: taki zabieg umożliwi mi stworzenie mojej prywatnej teologii i prywatnej moralności. I w tej mojej prywatnej moralności seks homoseksualny czy lesbijski oczywiście nie jest grzechem bo łączy nas "trwała i odpowiedzialna relacja"... Jak to łatwo można siebie oszukać....

"Walka z LGBT stała się głównym tematem większości Kościołów na Słowacji." Nie ma potrzeby walczyć z osobami z kręgów LGBT. Mogą przychodzić do kościoła, słuchać Słowa Bożego, modlić, praktykować życie sakramentalne itd. A jeśli nie akceptują nauki Kościoła i chcą żyć w grzechu to niech odejdą i żyją swoim życiem, są wolni, nikt ich do niczego nie zmusza. Można się za nich modlić i niech idą swoją drogą...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]