Reklama

Głos głosowi nierówny

Głos głosowi nierówny

28.10.2019
Czyta się kilka minut
W tle próby podważenia przez PiS wyniku wyborów czai się szerszy problem: wskutek zaniedbań poprzednich Sejmów znacznie spadła siła głosu wyborców z wielkich miast.
Orzesze, 13 października 2019 r. ŁUKASZ KALINOWSKI / EAST NEWS
J

Jeszcze na początku roku stwierdzenie, że PiS uzyska samodzielną większość, wywołałoby u zwolenników opozycji depresję, a u zwolenników obozu władzy euforię. Dziś taki właśnie wynik przyjmowany jest znacznie bardziej powściągliwie. Widoczna już w wieczór wyborczy frustracja Jarosława Kaczyńskiego pogłębiała się tylko, w miarę jak obraz się dookreślał. Już to jest nagrodą pocieszenia dla zwolenników opozycji.

Warto jednak przyjrzeć się uważnie źródłom tej frustracji – to, dlaczego zwycięzca się nie cieszy, jest z reguły ważne także dla przegranego.

Będzie trudniej

Wyjaśnienie podał od razu sam prezes – jego zdaniem „zasługujemy na więcej”. Przeliczenie wyników europejskich na sejmowe dawało partii rządzącej 253 mandaty, więc w tym sensie PiS „stracił” od wiosny aż 18 miejsc w Sejmie. Na to nakłada się utrata większości w Senacie – to nie tylko spowolnienie...

12528

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Gdyby na PiS zagłosowało więcej wyborców to pozbylibyśmy się Zbigniewa Ziobro i problemów, które niestety nieustannie stwarza.

kognitywna i moralna degeneracja plainduncana postępuje w zatrważającym tempie. W istocie na osobach niegłosujących na PiS nie ciąży najmniejsza choćby odpowiedzialność za przestępczą patologię o nazwie "Zbigniew Ziobro i s-ka". Cała odpowiedzialność za tę patologię - jak i za bezlik innych - obarcza wyborców PiS i polityczno-biznesowo-propagandową klikę populistycznej prawicy. Sposobem na uciążliwość prawicowego smrodu w polskim domu nie jest więcej smrodu, ale właśnie jego porządne wyrugowanie.

Potrafię uczciwie przyznać, że styl działania pana Ziobry mi nie odpowiada i mam spore wątpliwości co do zasadności niektórych przeprowadzonych przezeń reform. Ale wciąż nie wyobrażam sobie aby minister brał łapówki jak to robi burmistrz Włoch i wielu innych powiązanych z Platformą Obywatelską urzędników. Zastanawiam się jak przeciętnego Polaka przekonać do respektowania powagi Senatu RP kiedy senatorami zostają osoby z oskarżeniami prokuratorskimi. Jedyne co potraficie to wymachiwanie kolorowymi wstążkami na imprezach typu Gay Pride. Bycie gejem to dla was powód do dumy, bycie Polakiem to powód do wstydu.

co tam minister - niejaki Chrzanowski z KNF, mówi to coś Panu? - albo prezes Kaczyński, szary poseł wprawdzie tylko, ale łapówkę wręczający - nic? - to "wielu powiązanych" spod Pańskiej klawiatury z daleka trąci fetorem farmy trolli, bo o głupotę rodaka-Polaka nie posądzam, a już wstydzić się za niego mi nawet do głowy nie przyjdzie

@eddiepolo, no przecież ani szara eminencja, ani żaden inny ważny koleś z tego układu nie ma zarzutów postawionych przez niezależną prokuraturę Ziobry, co oznacza niechybnie, że wszyscy razem i każdy z osobna są niewinni i w pełni kwalifikowani do udziału w życiu politycznym :)

Wasi ludzie ( Cimoszewicz, Najsztub ) mogą sobie bezkarnie rozjeżdżać staruszki na przejściach dla pieszych jadąc niesprawnym autem lub bez ważnego prawa jazdy i włos im z głowy nie spada. Przypomnij sobie co powiedział Neumann działaczom samorządowym w Tczewie o ochronie prawnej dla swoich. Chłop jest wprawdzie odrażający, brudny i zły ale wtedy akurat powiedział prawdę.

Kiedy już cała Polska zpisieje do reszty, trollu plainduncanie, ku spełnieniu twoich chorych snów na jawie, ty dalej będziesz usprawiedliwiał tę masową patologię kradzieżą lizaka przez tego i owego po drugiejego stronie. Mnie demencja póki co nie grozi, ale u ciebie jest już daleko posunięta, czego dowodzi twoje głębokie zaburzenie oceny proporcji przewin po obu stronach. Idź opowiadać dalej bajki wnukom; tylko niedojrzałe umysły przełkną twoje rojenia.

Tak sobie pomyślałem: "jaką trzeba być kanalią aby przyrównywać potrącenie człowieka autem do kradzieży lizaka"

No to refleksja zwrotna, trollciu, już bez pytajnika i bez jakże trudnych hiperbol: "trzeba być prawdziwą pisowską szmatą, aby wypadek drogowy wykorzystywać do podtrzymania szajki, która odpowiada swoimi czynami i zaniechaniami za tysiące przedwczesnych zgonów rocznie i dziesiątki tysięcy przypadków utraty zdrowia". Enjoy the cemetery!

możemy liczyć na siłę i wprost żelazną konsekwencję twego charakteru? Można założyć, że będzie coś o lizakach? Che... che...

Wracaj do grobu, ofiaro gruźlicy, dziady skończone. Jeśli ma ci to ulżyć w mękach, to jasne że wykroczenia drogowe pisostwa są niczym w obliczu jego innych przestępstw. Ośmieszyłbym się tak jak wy, próbując się na tym skupiać. Tutaj widać miarę waszej desperacji w obliczu "afer III RP", które okazały się waszą chorą kreacją.

Jarosław Kaczyński popełnił trzy ciężkie przetępstwa i wciąż jest na wolności. Oto lista przetępstw: 1. Kaczyński nie wręczył Bilgfellnerowi łapówki. 2. Kaczyński nie przyjął od Bilgfellnera łapówki. 3. Kaczyński rozmawiał z Bilgfellnerem o budowie wież w Warszawie gdy - jak powszechnie wiadomo - Gazeta Wyborcza pozwoliła na rozmowę jedynie na temat pogody w Alpach. Każdy inteligentny - a tylko takich rzeczona telewizja ma - oglądacz TVN żąda od polskich sądów aby surowo potraktowali J.K. i wsadzili go do więzienia razem z działaczami PiS i najlepiej jeszcze z wyborcami tej partii.

@plainduncan, będziesz tak skakał od jednej kompromitacji do drugiej, co trollu? Ordynarne zamiatanie sprawy wież Kaczyńskiego pod dywan przez Ziobrową prokuraturę to zarówno skutek jak i kolejny w szeregu dowód na uczynienie z tego organu państwa partyjnej komórki PiS. Pis-prokuratura jest ostatnim w tym kraju miejscem, gdzie powinny się odbywać śledztwa przeciw PiS i przeciw politykom opozycji.

Napisałem przecież, że Jarosław Kaczyński powinien pójść do więzienia i nawet solidnie to uzasadniłem.

Solidnie uzasadniłeś, plainboy, że jesteś cienki bolo. To ja na pożegnanie wyjdę z kontrpropozycją w twoim niezrównanym stylu: namówmy jeszcze więcej suwerena do głosowania na PiS, a problemy z wszystkimi brudami mafii Jara skończą się jak ręką odjął.

Widzę, że te dyskusje rozwijają twoją moralność i kierują ją w dobrą stronę. Jest już lepiej, ale jeszcze nie za dobrze Gregguś.

Forysiaczku, ty to możesz co najwyżej awansować w rankingu padalstwa (zaiste jest jeszcze parę poziomów pod tobą). Jestem doprawdy poruszony waszą głęboko katolicką troską o ofiary rozpędzonych wrogów ojczyzny. Myślisz, nędzniku, że znalazłeś temat, który pozwoli Ci mnie trochę pogrillować. Otóż pozwól, że naświetlę to twojemu rozumkowi raz jeszcze: w kontekście pożałowania godnego stanu tego kraju, do którego prowadzi wasza junta, nieczęste wypadki drogowe spowodowane przez ludzi PiS i anty-PiS są jak kradzież lizaka. Wymiar osobisty, indywidualny tych wypadków, to całkiem inna historia, ale takie obłudne indywidua, jak wy, wolą tego nie dostrzegać. Nie dziwota, że tak łatwo przychodzi wam wykorzystywanie tych zdarzeń do podłego uderzania w przeciwników politycznych.

Już naprawiam błąd pragnąc lepszego samopoczucia u mojego rozmówcy. Gregguś, jak chcesz się zregenrować i zapomnieć o nerwach, to gorąco polecam film "Niezaplanowane". Amerykański hit, dużo efektów, idź więc i się zrelaksuj. Przyjemne kino o świadomym rodzicielstwie.

Dżizas, Forysiak... Idź lepiej zabawiać swoją starą.

.

@plainduncan, żałosnyś trollu. Miast grzecznie odszczekać swoją uwłaczającą przyzwoitości i rozumowi ucieczkę do przodu, ty podbiegasz z innej strony i próbujesz dalej kąsać kostki. Twoje niedoczekanie, nędzne indywiduum, abym miał przystać na to standardowe obracanie kota dubą.

Gdyby na PiS zagłosowało więcej wyborców to pozbylibyśmy się Zbigniewa Ziobro i problemów, które niestety nieustannie stwarza.

...to Banaś byłby nadal kryształowo uczciwym człowiekiem i zbawcą RP

Szkoda, że minęły czasy, gdy rodacy hurtowo wywozili krajowe kryształy za granicę :) Pozdrawiam serdecznie Szanownego Pana.

Redaktor argumentuje, że z uwagi na migracje należałoby wzmocnić głos np. Warszawy a osłabić mniejszych miejscowości. Jest w tym oczywiście logika, ale nie uważam tego za uczciwe - po co np. poseł z Mniejszości Niemieckiej... Słabszych / mniejszość ZAWSZE trzeba chronić i wzmacniać. Wieś i prowincja już "na dzień dobry" z powodów ekonomicznych i kulturowych jest słabsza. A, że "urządza nam życie" ? Trudno - trzeba się z troską pochylić i edukować...

@Wojciech Niebielski, równość (i proporcjonalność!) wyborów do Sejmu jest zapisana w konstytucji. Mamy prawo i obowiązek żądać, aby nasz indywidualny głos wyborczy miał siłę równą innym głosom, a rozkład uzyskanych mandatów był proporcjonalny do siły sumy indywidualnych głosów. Żadne widzimisie Szanownego Pana w przeciwnym kierunku nie ma tutaj nic do gadania. Mniejszości oczywiście mają prawo do ochrony ze strony państwa i społeczeństwa, ale nie poprzez niedemokratyczne sprawowanie rządów nad większością.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]