Reklama

PiS uderzył w sufit

PiS uderzył w sufit

14.10.2019
Czyta się kilka minut
Koniunktura, prezenty dla elektoratu, propaganda mediów publicznych oraz niezborna opozycja – nie pozwoliły PiS-owi poprawić wyniku sprzed czterech lat. Jeśli nawet utworzy samodzielny rząd, to bez narracji o fenomenalnym wzmocnieniu swojego mandatu.
Jarosław Kaczyński podczas wieczoru wyborczego w sztabie PiS, Warszawa 13 października 2019 r. / fot. Piotr Molecki / East News
Jarosław Kaczyński podczas wieczoru wyborczego w sztabie PiS, Warszawa 13 października 2019 r. / fot. Piotr Molecki / East News
N

Niepewność, z jaką kończyła się wyborcza niedziela, jest ważnym przypomnieniem, że w odróżnieniu od meczu wygranego z Macedonią Północną, polityka jest grą z wieloma uczestnikami (owszem, był to plebiscyt PiS vs. nie-PiS, ale ta druga strona była złożona z co najmniej trzech podmiotów), a wyniki rozgrywek nie są dostępne natychmiast i nie służą tylko poprawie nastroju na jeden wieczór. Z perspektywy czterech lat następnej kadencji Sejmu te kilkanaście godzin, które dzieli nas od poznania definitywnego układu mandatów, i być może kilkanaście dni, które przyjdzie poczekać na stworzenie faktycznej większości, są ledwie chwilką i nie warto próbować przeskakiwania ich na skróty.

Bez uskrzydlającej narracji

Co jednak wiadomo już teraz? Wyniki sondażu exit poll biura badawczego Ipsos były przekładane w telewizjach na 239 mandatów dla PiS. Według wyliczeń prof. Jarosława Flisa mandatów w takim układzie partia Jarosława Kaczyńskiego może dostać tylko 227 (podane ok. 6 rano przez PKW wyniki cząstkowe nie są jeszcze miarodajne i nie pozwalają coś sądzić o faktycznej większości w Sejmie, bowiem nie obejmują wielkich miast). Nawet jeśli przyjmiemy „górny” wariant i będziemy pamiętać, że sondażownia ta w maju nie doszacowała PiS, za to przeszacowała Konfederację – a zatem że do popołudnia poparcie dla partii rządzącej może podskoczyć na tyle, iż przestanie się ona martwić o przebicie kluczowego pułapu 230 mandatów w nowym Sejmie – to i tak widać, jak daleko jesteśmy od zakładanej w śmiałych, ale wcale nie absurdalnych oczekiwaniach liczby 270 mandatów (co byłoby większością pozwalającą odrzucać prezydenckie weto). Krótko mówiąc, PiS uderzył w sufit. Owszem, zawieszony wysoko, ale widać, że jego potencjał poszerzania bazy jest ograniczony.


WYBORY PARLAMENTARNE 2019 – ZOBACZ SERWIS SPECJALNY >>>


Co ważniejsze – w sufit ten uderzył przy dobrej koniunkturze, z licznymi prezentami dla elektoratu, wsparciem propagandowym mediów publicznych oraz niezborną opozycją. Wszystko to nie pozwoliło jednak partii Jarosława Kaczyńskiego poprawić wyniku sprzed czterech lat. A zatem, nawet jeśli PiS utworzy w najbliższych dniach samodzielny rząd, to nie będzie miał za sobą uskrzydlającej narracji o fenomenalnym wzmocnieniu swojego mandatu do radykalnych kroków i dalszej przebudowy całego życia publicznego. Po prostu, jak pisaliśmy niedawno na tych łamach, będzie to dalsze rządzenie za przyzwoleniem elektoratu, a nie na fali nie wiadomo jakiego wzmożenia.

Znacznie wyższa frekwencja, poza tym, że jest dobrym zjawiskiem sama w sobie, pokazuje też, że w warunkach podgrzania politycznego sporu dochodzi do mobilizacji po obu stronach i że „przebudzenie” obywatelskie nie jest ani zasługą władzy, która zbiera profity ze swej polityki godnościowej, ani też wyłącznie podsyconym przez opozycję buntem przeciwko złym rządom.

Długie trwanie i podskórne zmiany

Paradoksalnym skutkiem większego zaangażowania wyborców, które jest efektem stylu rządów PiS-u, stało się wyraźne wzmocnienie lewicy – impuls do zjednoczenia na jednej liście na razie posłużył jako sposób na pokonanie progu wyborczego, ale dobry wynik bloku może być początkiem konsolidowania się trzech środowisk startujących pod wspólnym szyldem.

Jeśli wynik exit poll dla Konfederacji się utrzyma, to przy frekwencji 60 proc. oznacza on, że na tę listę zagłosowało ponad 1,1 mln osób. Czyli znacznie więcej od dotychczasowych 600 tysięcy, które zwykle w kolejnych wyborach zbierały podobnie skrajne nacjonalistyczne partie. I to jest rzecz, którą warto dalej obserwować. Nawet jeśli ewentualni posłowie Konfederacji nie wezmą żadnego udziału w układzie rządowym i zostaną w Sejmie w oślej opozycyjnej ławce.

Przy zasadniczym podziale elektoratu na pół bardzo ciekawe będą szczegółowe analizy, jak się on rozkłada terytorialnie i społecznie, i czy nastąpiły tu jakieś przesunięcia. Bo sytuacja jest dynamiczna i znacznie ciekawsza, niż by sugerował prostacki podział na „niebieskie” i „żółte” województwa. Warto pamiętać, że dojrzałe życie polityczne cechują z jednej strony stabilność i długie trwanie pewnych układów sił, z drugiej zaś podskórne zmiany, których wychwycenie jest warunkiem przetrwania dłużej niż kilkanaście lat.

To zwłaszcza ważne w odniesieniu do Platformy Obywatelskiej. Jej rozczarowujący wynik (Koalicja Obywatelska ma mniej niż PO i Nowoczesna cztery lata temu) każe poważnie pytać o żywotność liczącego już 19 lat „projektu”. Na dziś wygląda on, jakby nadal był na etapie poszukiwania nowych wyborców. A może nowego lidera.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Zawodu dziennikarskiego uczył się we wczesnych latach 90. u Andrzeja Woyciechowskiego w Radiu Zet, po czym po kilkuletniej przerwie na pracę w Fundacji Batorego (program pomocy dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

święte i fundamentalne słowa

coś mi mówi, że to nie tak.

pod tym hasłem najgorzej wykształceni i wieś wybierali wczoraj masowo bolszewicką władzę autorytarną - i taki jest, proszę Państwa , obraz dzisiejszej Polski powstałej z kolan

Konfederacja miała największe poparcie w miastach, co znaczy, ze głosowali na nią łyse łobuzy i kibole. Pozostali "miastowi" na ogół wybierali Koalicję. Nie da się jednak ukryć, co można już otwarcie mówić, bo jest po wyborach, ze Koalicja jest równie beznadziejna, co PiS kryminogenny. Hasła wyborcze typu "razem zmieńmy Polskę", która właśnie jest zmieniana przez troglodytów i łobuzów, zakrawają na kpinę. Paniusia jak z reklamy kosmetyków dla seniorek szczebiocząca o "gotowości do współpracy" sprawia, ze mi się zaciskają szczeki.

Jedno jest pewne. Już nie można pocieszać się, że na Wiśle jest granica pomiędzy grajdołem, a światłymi Europejczykami. Staliśmy się jednolici. Naród z partią - hasło aktualne. Aha, i jeszcze Ambona z partią należy dodać.

Przyznam, Panie Melchiorze, ze z niejakim zadowoleniem witam zacieranie się wreszcie po 100 latach granic dawnych zaborów:))) Reliktem tamtej sytuacji jest tradycyjna "ciemnota" galicyjska, która dawniej lizała buty Austriakom, a dziś wpisuje się w antyeuropejską politykę Putina. No i pozytywnym "reliktem" są Poznańczycy, na których zawsze Polska może liczyć:))) O mojej kochanej Warszawie już nie wspomnę:)))

Niezwykle trafna diagnoza co do Lewicy. Wyniki wskazują, ze jej elektorat najpewniej będzie nadal rósł. Mimo, ze sporo znanych nazwisk przeszli do KO, a nawet samorządowcy z Lewicy popierali KO nie wierząc chyba nawet ze Lewica tak wypadnie. No i PSL - też zaskoczenie. Za cztery lata może nas czekać koalicja Lewica-PSL. W każdym razie nie jest to abstrakcja, ale całkiem realna perspektywa.

Tu zgadzam się z panem profesorem Flisem, że w przypadku mniej nachalnej propagandy medialnej PiS prawdopodobnie przekroczyłby 50% poparcia. Fakt, że 80% mediów w Polsce to agresywna propaganda anty-PiS jest słabym argumentem na obronę dziennikarzy Telewizji Publicznej.

Az te okropne media. I za PISem zle i przeciw też niedobrze. Najlepiej wszystko zamknąć.

przypomnę, że dzielni dziennikarze - obrońcy demokracji nie puścili pary z ust w temacie Sławomir Neumann, Krzysztof Brejza czy też wielu innych śmierdzących spraw po stronie koalicji. Zachowali się jak karni żołnierze mafii.

Czy mógłby Pan, mimo ze już po wyborach, wyjaśnić mi, co takiego przeskrobał pan Neumann poza wypowiedzeniem kilku niecenzuralnych słów (w czym daleko mu do maestrii premiera Morawieckiego) pod adresem polityków Tczewa? I dlaczego "obrońcy demokracji" mieliby się zajmować niecenzuralnym jezykiem akurat tego pana posła?

... ponieważ większość Polaków uważa, że feminizm kończy się tam gdzie trzeba wnieść kafelki na czwarte piętro.

Jak mógł pomóc Nobel w walce z ludźmi, którzy nic nie czytają?:))) Proszę o odrobine powagi....:)))
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]