Reklama

Tajemnica szóstej prośby

Tajemnica szóstej prośby

26.08.2019
Czyta się kilka minut
Bóg nie jest kusicielem ani inicjatorem pokuszenia. To słuszne założenie, tylko czy podzielali je Jezus oraz Mateusz i Łukasz, którzy przekazali nam modlitwę „Ojcze nasz”?
Modlitwa „Ojcze nasz” podczas mszy w jednym z paryskich kościołów, 2015 r. GODONG / GETTY IMAGES
Ł

Łaciński termin crux interpretum (krzyż interpretatorów/tłumaczy) wskazuje w tekście na miejsca, słowa lub frazy, które są bardzo trudne do wyjaśnienia. Nie brakuje takich w Piśmie Świętym, spisanym w egzotycznych dla nas starożytnych językach: hebrajskim i aramejskim (Pierwszy Testament) oraz greckim (Drugi).

W ostatnim czasie znamiennym przykładem takiego krzyża stała się szósta prośba Modlitwy Pańskiej, przy czym szybko wyszło na jaw, że problemy z nią ciągną się od czasów Kościoła apostolskiego. Ostatnio głośno na ten temat zrobiło się za sprawą papieża Franciszka i jego krytycznych wypowiedzi na temat tradycyjnego przekładu. W rozmowie z ks. Markiem Pozzą, włoskim teologiem i dziennikarzem, mówił: „To tłumaczenie [„nie wódź nas na pokuszenie” – red.] nie jest dobre. Jeśli weźmiemy ostatnie wydanie Biblii zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Włoch, czytamy w nim: »nie...

16400

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

to świetna ilustracja f a r y z e i z m u, w jakim katolicyzm ugrzązł już wieki temu

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]