Cieknące wiadro w atmosferze
Trzydzieści lat temu weszły w życie międzynarodowe ustalenia dotyczące walki z dziurą ozonową. Wtedy groźba globalnej katastrofy została zażegnana.
Thomas Midgley Jr. – autor ponad stu patentów – chciał swoimi wynalazkami pomóc ludzkości. Jednak po śmierci został okrzyknięty „najbardziej pechowym wynalazcą” i „naukowcem, który prawie zniszczył planetę”. Gdy pod koniec lat 20. XX wieku kierował zespołem, który miał rozwiązać problem wykorzystania toksycznych środków w ówczesnych chłodniach, na koncie miał już ważne osiągnięcie. Kilka lat wcześniej odkrył, że dodanie tetraetyloołowiu do benzyny zapobiega nieprawidłowemu spalaniu paliwa w silniku samochodów. Stworzona w ten sposób etylina przez następne dziesięciolecia była podstawowym paliwem, emitując na całym świecie ogromne ilości toksycznego ołowiu do atmosfery.
Tym razem zespół Midgleya Jr. szukał substancji pozbawionej smaku, koloru, zapachu, a przy tym nietoksycznej i niełatwopalnej. Po kilku latach prac udało im się zsyntetyzować dichlorodifluorometan, który...
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
czy Pan Bóg, na którego my obraz i podobieństwo