Reklama

Tajemnica pod pręgierzem

Tajemnica pod pręgierzem

19.08.2019
Czyta się kilka minut
W

Wolę więzienie niż złamanie tajemnicy spowiedzi” – zadeklarował arcybiskup Mel­b­ourne Peter Comensoli, komentując trwające w australijskim stanie Victoria prace nad przepisami nakazującymi księżom informowanie organów ścigania o wszelkich znanych przypadkach pedofilii. Pod sankcją dwóch lat więzienia będą zobowiązani donieść także o przestępstwach, o których dowiedzieli się podczas spowiedzi. Analogiczne przepisy wprowadziły już – lub zamierzają to zrobić – pozostałe stany i terytoria australijskie. Na początku lipca watykańska Penitencjaria Apostolska przypomniała, że spowiednik dowiaduje się o grzechach „nie jako człowiek, ale w imieniu samego Boga” .

Abp Comensoli tłumaczył, że Kościół zachęca spowiedników do nakłaniania osób wyznających grzech pedofilii, aby „wyznały swe czyny poza konfesjonałem”. „Prawa dzieci muszą mieć pierwszeństwo przed starożytnymi rzymskimi tradycjami” – powiedział tymczasem premier Victorii Daniel Andrews. Chrissie Foster, znana działaczka na rzecz ofiar, przypomniała zeznania pedofila ks. Michaela McArdle’a z 2004 r.: spowiadał się ze swoich przestępstw ponad 1500 razy 30 różnym spowiednikom; zalecali mu modlitwę.

Trudno jednak wyobrazić sobie spowiedź bez chroniącej ją tajemnicy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Trudno jednak wyobrazić sobie spowiedź bez chroniącej ją tajemnicy." Całkiem łatwo - wystarczy spowiadać się samemu Bogu, a nie jakiemuś gościowi kryjącemu pedofili.

"Abp Comensoli tłumaczył, że Kościół zachęca spowiedników do nakłaniania osób wyznających grzech pedofilii, aby „wyznały swe czyny poza konfesjonałem”." Doskonale. I dodajmy: jeżeli pedofil wyzna swój grzech poza konfesjonałem i to zostanie potwierdzone , niech wtedy wolno mu będzie przyjść po pokutę i rozgrzeszenie.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]